UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

OHLAS č. 58

Zdravím tě Marku,

chtěl bych reagovat na tvůj článek “ Teroristická ohrožení a bezpečnostní opatření – Trochu jiný pohled…”.

Mám zkušenosti v komerčním bezpečnostním odvětví. Je pravda, že ať se jedná o statní instituci či soukromí objekt či společnost, tak z devadesáti procent jsou jejich objekty chráněny ne moc úspěšným systémem ochrany. Tak například soudy. Mám úplně stejnou zkušenost jako ty. Jsem ozbrojen několika zbraněmi a přesto odevzdávám jen jednu. Už jsem párkrát slyšel: „Ten je v pohodě. Tady odevzdá svou zbraň a pak už ho můžete v pohodě pustit.“ No není to milé? Jsem si vědom všech následných kroků, kdyby na to někdo uvnitř budovy přišel, ale na druhou stranu by se asi nic moc nedělo. Usuzuji podle toho jaký mají přístup k práci (jak mě nechají klidně projít ozbrojeného dovnitř).

Další příklad:  Jdu vyzvednout jednoho klienta do nočního baru v plném proudu noci. Jsem oblečen v triku a kalhotách s košilí uvázanou okolo pasu. Pod ní mám na opasku pistoli, dva zásobníky, pouta a teleskop. tyč. Ať chci nebo ne u vchodu stojí tři svalnatí vyhazovači s detektorem na kov v ruce. Myslíš, že jsem měl problém s tím, jak projdu dovnitř? Ne, neměl. Ze vzdálenosti cca 5m jsem zaslechl poznámku: „Bacha, ten bude mít u sebe určitě bouchačku! Ha ha ha ha.“ Když jsem přisel až k nim, povídám: „A to ji mám asi jako kde? Pod tím trikem?“ Dostal jsem odpověď: „Ne ne, my jen blbneme z nudy. Běž v pohodě dovnitř.“ A tak jsem šel. Jak skvělá ochrana podniku, že?

Jelikož jsem chránil objekt ve vysokém stupni ochrany, vím, jak je to práce náročná na psychiku člověka, ale jak se říká, řetěz je nejslabší v místě, kde je jeho nejslabší článek. Proto je vždy možné najít slabé místo, které nám umožní bezproblémový vstup do objektu, ale také bezproblémový pohyb po objektu. Stejnou cestou není opět problém bezproblémově odejít z objektu. Je jasné, že se to týká i propašování jakkoli velkého předmětu do objektu a jakékoli manipulace s ním uvnitř objektu. Z toho vyplývá, že většina bezpečnostních agentur, ať už jsou statní či soukromé, má hodně slabých článků nebo že by celých řetězů?

Nevím, jak si kdo váží svého života, ale když má u sebe někdo zbraň, vždy počítám, že má i další a další. Pokud to někomu přijde divné, tak ať proboha nedělá nic v ochraně! Prostě tam nemá, co dělat.

Např.: Jestliže jsem zadržel pachatele (podezřelého z) trestného činu a odzbrojil jsem ho o jednu zbraň a pak se bláhově domnívám, že jsem odvedl skvělou práci, aniž bych se přesvědčil, že nemá další zbraň. No tak to amen se mnou. Třeba ji nemá, ale co když jo??

 Je to úplně stejné, jako když někdo střeží vchod do určitého objektu. Když se vykašle na preventivní opatření (důkladná kontrola osob vcházejících), tak se nemůže divit tomu, že když se uvnitř něco semele, tak tam někdo použije zbraň. Jak se říká, nic se nemá přehánět, ale když někdo dělá svou práci dobře, tak to nepřehání. Prostě si kryje záda.

K termínu “ochrana hradu“ – je to přesně tak, jak říkáš (píšeš). Pevné hradby a nepropustná brána, ale opak je pravdou. Už moje babička říkala: „Pod svícnem je největší tma.“ A měla pravdu. Dovnitř se přeci dá dostat i jinudy než hlavním vchodem. Propašovat do hlídaného objektu se dá cokoliv. Záleží jen na tom, kolik na to máme času. Jen málo akcí je zabezpečeno tak dobře uvnitř objektu jako u vstupu (o tom vstupu už jsem polemizoval). Prostě každý, kdo je uvnitř se domnívá, že dovnitř se nikdo ozbrojený a nepovolaný nedostane, a tak se na to uvnitř kašle doslova a do písmene.  Ano, máte pravdu. Jsou a budou akce, bezpečnostní týmy a možná že i jednou celé agentury, které vědí co, jak, kde a proč dělat, aby předvedli, že opravdu vědí, co dělají a proč to dělají. Protože všem jednou dojde, že nechat si hlídat budovu, večírek, podnik, domy atd. není jen otázka prestiže, ale hlavně toho, aby se zabránilo tomu, čeho se bojíme. A v případě, že nastane okolnost, které se bojíme, bylo by dobré, kdyby tam byli profesionálové, kteří tuto situaci vyřeší rychle a ke spokojenosti klienta. No, třeba nebudeme čekat dlouho, kdo ví?

 

Všem, kteří se přiklání k mému názoru děkuji, a všem co jsou proti „přemýšlejte“.

Říkám jen svůj názor. Kdokoliv může mít stejný nebo jiný – jde jen o úhel pohledu.

 

Raff ra (O.Srb)

raffra@volny.cz