UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

OHLAS č. 89

Zdravím,

 

po velmi dlouhé době se opět ozývám.Se zájmem jsem si přečetl tvůj článek o olomouckém šílenci a nezbývá než souhlasit se vším.Ale abych pravdu řekl,chtěl bych psát o něčem jiném,dlouho se i na to chystám. Je to válka v Iráku.

Jako člověka, který ví alespoň trošku o válkách a bojích a snad to trochu dokáže spojit s politikou a ekonomikou mě hrozně štve (ale nepřekvapuje) vše,co v souvislosti s válkou tady od českých lidí slyším.K těm nejčastějším, které jsem po těch dnech strávených na internetu spoatřil, se teď v krátkosti vyjádřím.

 

1.ROPA,EKONOMIE.

 V prvé řadě mě hrozně mrzí a doslova mě to provokuje,když někdo přijde s názorem,že je to válka „jen“ kvůli ropě. Tak tomu přece není a nechápu proč si to myslí každý druhý. Jistě,ropa je důležitá,ale stačí si přečíst zprávu o energetické situaci USA,projít pár odborných a nestranných časopisů,pozeptat se odborníků a dostaneme odpověď,že ropa jako surovina je mezi 10. az 20. místě v pořadí strategických surovin,které USA potřebují. Ropu si USA těží na svém území,její zásoby se udávají na 80-120 let,proto také mají tak levný benzín,protože se v ceně odráží jen výrobní náklady a nikoliv náklady na dopravu,kdyby ji těžili v Perském zálivu,protože někdo ty tankery zaplatit přece musí ne? Pokud bych měl hledat vyloženě ekonomické důvody (a nepochybuji o tom,že nejsou žádné)  proč začala válka, pak bych to viděl hlavně v tom,že se tím probudí americký průmysl jako celek – např. zbrojařské firmy dostanou od státu zakázky na výrobu dalším Tomahawků,to se samozřejmě projeví v HDP atd…Nepochybuji ani o tom, že spojenecké jednotky jsou v určitém tlaku od různých finančních skupin,protože si nic nenalhávejme,právě teď se každou vystřelenou raketou či kulkou vydělávají ohromné peníze….

 

2.ZÁKLADNA

Osobně považuju za velmi „lukrativní“ mít v Iráku pevnou vojenskou základnu,vezmeme-li v potaz geografickou polohu Iráku,je to pro USA přímo snové.Na jedné straně Írán, na druhé Sýrie – tedy dva další potenciální nepřátelé. Čili toto podle mě také hrálo svou roli při rozhodování,zda válku začít či ne.

 

3.OSOBNÍ ÚČTY

 K tomuto bodu se nemoho nijak vyjádřit.Nedokážu si odpovědět,zda mají USA či samotný Bush nějaký vyložně osobní spor k Husajnovi.Nicméně je fakt,že bez podpory senátu by Bush žádnou válku vést nemohl.

 

4.PROPAGANDA

 Velmi mocný nástroj,obě strany nás o tom přesvědčily a přesvědčují.Nevím která strana je v tomto lepší,každá strana měla své „světlé okamžiky“, ať už tvrzení iráckého mistra informací, že 150 km od Bagdádu není jediný spojenecký voják a druhý den najednou byli na bagdádksém letišti nebo na straně druhé,tvrzení čelním amerických představitelů,že se vzdala celá 51. divize…..Ani samotné záběry přes videotelefony zpravodajců CNN či Reuters,kteří „jedou“ společně se spojeneckými tanky a OT,nemůžeme v žádném případě brát jako hodnověrné.

Usmívám se nad záběry televizí,kdy desítky obyvatel (mezi nimi dost dětí) Bagdádu (z celkem 5 mil.) jásá a oslavují Saddáma Husajna a tvrdí že za něj budou bojovat.Bohužel průměrný člověk už neví nebo ho aspoň nenapadne,že o kus dál mimo kamery stojí člověk z tajné irácké policie…..Věřím,že iráčané (většina z nich) mají z Husajna strach a proto raději buď mlčí nebo ho oslavují.Být na jejich místě,asi dělám to samé,koneckonců,přežít je to to nejdůležitejší,už kvůli svým dětem. Stejně tak se směji nad tím,kolik tisícovek iráčanů se už vzdalo.

 

 

5. NÁBOŽENSTVÍ

 Dle mého názoru,toto je bod,který je největším problémem.Věřím,že ať je to s touto válkou jakékoliv,není to válka proti islámu. Bohužel , náboženství samotné resp. Korán a čelní představitelé islámu tvrdí opak a v tom vidím obrovské nebezpečí pro celkovou mezinárodní situaci. Přijde nová vlna terorismu,vzniknou další nová radikální hnutí a skupiny,které se nebudou soustředit jen na USA či Británii….Přesvědčit arabský svět,že to není válka proti němu,ale proti jedné vládě jednoho státu, je téměř nemožné. Islám a především jeho čelní představitelé jsou důkaz toho,že nábožeství se může stát krvavým vyznáním.Ukažte mi křesťana či pasáž v Bibli,kde stojí něco o válce a zabíjení nepřátel….v tomhle je prostě obrovský rozdíl mezi těmito dvěma skupinami,skupinami s jinými zvyky,kulturou.Někdo říká,že nelze porovnávat a vysvětlovat arabskou kulturu evropskou logikou.Možná,ale v základní věci jako mít vlastní úsudek,nebrat každého bezvěrce jako nepřítele,nemá přece nic společného s moderním světem, ve kterém žijeme..

 

6. RUSKO

 O úloze Ruska se teď nějak moc nemluví,ale určitě nějakou roli hraje.

 

7. KONVOJE

 Hodně lidí na různých diskuzí nechápalo,jak je možné,že jeden den byli spojenci 80 km a druhý den zase 150km od Bagdádu.Snažil jsem se jim vysvětlit,že je to způsobeno např. předvoji,který postupuje před hlavními silami a že novináři jedou jednak s tímto předvojem,jednat s hlavními silami,že spojenci postupují z vícerosměrů….atd.ale bez úspěchu.A mě prostě vadí když někdo mluví o něčem čemu nerozumí a má omezenj „výhled“.

Také dost lidí odsuzuje partyzánskou válku,nevím proč,vždyť napadání konvojů se zásobami je velmi účinné – viz tažení v Africe během 2SV.Každému je přeci jasné,že pokud by se Iráčané postavili přímo proti spojencům někde v poušti,byli by zničeni letectvem.Proto chápu,že brání města a využívají tak toho,že spojenci nechtějí zabít moc civilistů.A to je další otázka – kdo je vůbec civilista? Jak ho určit? Vždyť tam každý druhý má kalašnikov…..Nebudu se divit,když dojde k několika omylům a budou zabiti civilisté,je to tvrdé,ale raději voják zabije když má pochybnosti než se nechá odstřelit zezadu či roztrhat trhavinou….Někdo si snad myslí,že váka se dá vést gentlemansky.Válka je jakákoliv,má mohoho tváří,ale rozhodně není nikdy gentlemanská.

 

8. OSN

 Nevím co by bylo legitimního kdyby válku OSN schválilo…jediný rozdíl by byl ten,že by těch agresorů bylo víc než dva…..Nevím jestli OSN zklamalo,ale je jisté,že je to ztrouchnivělá organizace a potřebuje trochu „vyčistit“,aby zase zastávala tu roli,pro kterou byla založena.Zklamala v Čečně, Jugodlávii a teď i v Iráku.

 

To je asi tak vše co jsem chtěl napsat.

Ale teď bychse chtěl zeptat přímo tebe,jak to vidíš ty. Ohledně politiky a vojenství,strategie.Pořád se mluví o speciálních jednotkách,ale ještě nikde žádné upřesnění:-).

Klidně toto dej na stránky,budu i rád.

S pozdravem

Radek

 

K válce v Iráku se na těchto stránkách záměrně nevyjadřuji a vyjadřovat nebudu. Univerzální pravda nebo správný postoj jednoduše neexistuje. Každý jedinec si musí vytvořit svúj názor čistě na základě faktů a okolností, které jsou důležité pro něj. Může tak vznikat velké množství různých úhlů pohledu, z nichž každý má své opodstatnění.

Války jsou a budou… Každá z nich přináší obrovské utrpení neviným lidem, ale zároveň může mít silný potenciál změnit do budoucna některé věci k lepšímu. Těžko nyní soudit, co převáží právě v Iráckém konfliktu…

Marek Chlíbek

chlibek@specnaz.cz