UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Možnost uplatnění žen v CZ ozbrojených silách. Názor profesionálního vojáka

Ahoj Pavlo,



našel jsem Tvůj dotaz na stránkách Marka Chlíbka – www.specnaz.cz. Bohužel tam není uvedeno datum, kdy ses ptala, takže už možná všechny info máš, ale jestli ne, tak Ti snad mé odpovědi trošku pomohou.



První věc je reakce na to, že Marek armádu a policii moc nevychvaluje. To je fakt a já to chápu, celkem se ztotožňuju. Marek je specialista, takových, jakých je i v celé armádě a policii málo (nejen u nás, i jinde). Sloužil u řadových jednotek a když se ho zeptáš na názor na „speciální“ jednotky, tak je vždy dost vychvaluje –  a o tom to je.



Závisí na tom, co chceš dělat a co pro to chceš dělat. Dám Ti příklad: jestli budeš chtít skákat na padáku, měla bys být odborností průzkumák, ať již klasický, nebo dělostřelecký nebo letecký návodčí. Jenže to znamená, že v celý republice je pro Tebe místo jen na pár místech: v Prostějově, Náměšti, Bechyni a ještě někde (radši nebudu psát :-)). Stejně tak jestli chceš být úspěšná, tak se prostě musíš snažit. Já třeba s jazykama nemám problémy, ale několik mých kamarádů chodí denně na kurzy druhého cizího jazyka (english je naprosto základní a nutná), jen proto, aby mohli dělat práci, jakou chtějí.



Co se týče funkcí – možná Tě spíš zajímají odbornosti. Funkce je vlastně jen velitel nebo technik, resp. administrativní/štábní pracovník. Jako holka Tě nic, než Tvůj zájem neomezuje pro žádnou funkci. A co se týče odbornosti, nevím, co už víš o armádě, ale v principu jde říct, že není jednotka, kam by Tě nepřijali kvůli tomu, že jsi holka. V Prostějove ve středisku speciálních sil je dost holek, většinou na štábu, ale též v „skupinách“, třeba jako specialistky/spojařky (=normální voják spec.for + navíc umí spojařinu, ne že by jen tahala vysílačku :-)) ) Co se týče výsadkových jednotek, na průzkumném oboru teď už nějaké holky prý studují, na pilotním programu u nás na akademii je taky jedna celkem fajn holka – takže myslím, že v celku žádný problém.



Co se týče policie: k URNĚ a zásahovkám se člověk dostane nejdřív po třech letech klasické služby a ke klasické službě se dostane až po absolvování kurzů. Nedoporučil bych jít k policii bez praxe v armádě, pokud bys později chtěla dělat něco „ostrého“. Asi víš, že se služba policie v nejhrubším základě dělí na pořádkovou a kriminální, kdybys chtěla dělat detektiva(-vku?) 🙂 tak taky musíš mít základní praxi u pořádkové nebo dopravní policie.



Tak, co se týče vysoké školy: od příštího roku bude fungovat univerzita obrany, která sloučí všechny tři vojenské vysoké školy. Má mít v základu bakalářské programy a až po jejich absolvování dostanou lepší možnost pokračovat na magisterském studiu, totéž postgraduál. VŚ musíš mít pro získání důstojnické hodnosti a odpovídající funkce: ale – a to je podstatný, uvědom si, co to znamená důstojník. To, co dělá Marek a o čem píše, není práce důstojníka, tedy až na vyjímky (třeba u speciální brigády). Důstojník je opravdu velitel, manažer, řídí své podřízené, plánuje bojovou činnost, ale nepředpokládá se, že by to byl „superman“ – je to prostě ten chytrej s plánem v týmu. Je tedy otázkou, jestli Tě tohle láká, nebo jestli nemáš chuť na to „být akční“ – tedy být na „seržantských“, rotmistrovských/praporčických hodnostech. Na to Ti střední vzdělání stačí.



Rozdíl proti civilu je jasnej 🙂 Jenže armáda je prostě a jednoduše účelová organizace, nepotřebuje mít člověka s diplomem ze sociologie jako velitele tanku nebo navigátora. Na druhou stranu – vzdělání Ti neuzavírá nižší fleky, akorát se s Tebou na ně moc nepočítá a musíš si je „vydupat“ 🙂



Jestli vystudovat vš jinde nebo jít rovnou do armády: jak chceš. Vojenská VŠ má daleko od vojenského života na základně, je to spíš „veget“, bereš plat (podle výsledků, ale v průměru asi 7-9 tisíc čistýho) a de facto nic neděláš. Učíš se sice a cvičíš, ale k praxi je to daleko. Na druhou stranu – je to dobrý způsob, jak si zvyknout na režim v armádě, zjistit, jestli Ti to vyhovuje atp.Pokud se necháš „naverbovat“ bez vojenské školy, ať už vš nebo sš, tak Tě pak pošlou do takové školy (nebo na výcvikovou základnu) na kurz, ve kterém tě naučí potřebné. Takže – taky o nic nepříjdeš. Nakonec je to asi jen na Tobě, jak se Ti chce, co Tě láká víc.



Co se týče vysílání na kurzy: na škole málo, zřejmě není politikou armády posílat studenty, kteří nemusí dodělat školu, na drahé kurzy. Osobně jsem byl přijat na US Air Force Academy v Colorado, USA, ale resort nějak nenašel peníze na sponzorování, takže z toho sešlo. Ale šance jsou a já už vím o jednom kurzu ve Fort Benning, který mě čeká 🙂 Ještě jedna věc mě v této souvislosti napadá – ze školy Tě jen tak nepustí na misi, opět je to pravděpodobnější až od útvaru.



Tak, koukám, že jsem se celkem rozepsal.. tak ať Tě neotrávím.. Kdybys měla jakýkoliv dotaz, ozvi se a rád Ti odpovím.



Hodně štěstí!



m.h.



born_in_air@gentlemail.cz


Komentáře: 1

1 Klára { 15.01.12 at 15.28 }

Dobrý den,
sháněla jsem nějaké informace ohledně povolání profesionálního vojáka a narazila jsem na stránku http://www.specnaz., kde jste odpovídal na dotaz Pavly. Ráda bych se Vás zeptala na několik informací,pokud byste byl ochotný mi odpovědět, budu Vám vděčná. Ráda bych se stala vojákem z povolání. Tento rok si podávám přihlášky na magisterské studium. Bohužel mně na Univerzitu MO přijmou pouze na civilní studium. Chtěla bych se tedy zeptat, pokud budu mít diplom z civilního studia budu se ucházet o povolání vojáka. Budu automaticky, po absolvování tříměsíčního základního kurzu, mít možnosti lepšího místa u armády, vyšší hodnost a lepší platové podmínky? Magisterské studium – civilní – Ekonomika obrany státu – Ekonomika řízení lidských zdrojů. Jaké bych mohla mít vyhlídky pracovního uplatnění, po ukončení studia, u armády? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem K.Š.