UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Video-návod: Zákeřné zbraně 2. díl – Skrytý pohyb s bojovým nožem

Marek Chlíbek – Dago

= = = = =

Vezmi američanovi GPS a nikdy tě nenajde. Vezmi američanovi noktovizor a každou noc zemře hrůzou. Vezmi američanovi vysílačku a přijde o svoji sílu. Vezmi američanovi dolary… a přijde o svoji hrdost.

komentářů 15

1 Marek Chlíbek { 08.07.14 at 20.26 }

Ta pevnost lebky je zajímavý postřeh. Nicméně prorazit lebku nožem s úzkou ale silnou čepelí není kupodivu silový problém, pokud čepel nože spíš po kosti nesklouzne nebo se tenká čepel nezlomí (například pokud se jedná o kuchyňský nůž). Lze o tom vést polemiky nebo si někdy vyzkoušet silným přímým bodnutím proniknout přes lebeční kost do mozkovny mrtvého prasete někde u příbuzných na zabíjačce. Každý chlap si hned udělá představu jak těžké nebo lehké je konkrétně pro něj proražení lebky nožem.
Navíc na lebce jsou oslabená místa, která lze střední silou prorazit i jen dřevěnou tužkou: například oční důlky, nosní vstup do lebky, spánkové kosti těsně za očima nebo měkké horní patro vzadu v ústní dutině.
Teoreticky se lze nožem trefit vzadu na lebce i do otvoru, kterým vstupuje mícha do mozku, ale to už je z tohoto směru mnohem jednodušší zasunout plochou čepel mezi atlas a čepovec a jen pootočit.

2 Jaro { 08.07.14 at 19.09 }

Super video vela zaujimavy informacii len by ma zaujimalo asi som to niekde cital uz si ale presne nespomynam kde ale opisovali tam aj utoky nozom na hlavu ale mne sa to zda ako nezmysle nakolko lebka sa mi javi ako pomerne tvrda kost na to aby tade presiel noz a podrilo sa tak niekoho nebodaj usmrtit

3 Jarek { 07.04.14 at 22.06 }

A ještě jedno malé vylepšení skrytého pohybu s nožem – keramický nůž. Dneska je to běžně dostupné a levné kuchyňské náčiní. Je vyrobený z oxidu zirkoničitého (ZrO2) a doplňujícího materiálu (pojiva, atd.)….takže jste už jistě pochopili, kam tím mířím 🙂 Samotná čepel keramického nože je nemagnetická a nevodivá (vodivá je až při vysokých teplotách), takže ji nelze odhalit běžným detektorem kovů (jde to ale vysokofrekvenčním detektorem). Má to ale jeden maličký háček – do rukojeti běžných kuchyňských nožů se přidává nějaký kus magnetického (kovového) materiálu, to kvůli těm detektorům. Takže je potřeba rukojeť rozebrat a vyndat ten kus kovu nebo ji rovnou celou nahradit – výhodou je, že s malou omotávkou máte pak plochou čepel, která se dá i lépe schovat (malý nůž se vejde třeba i mezi doklady, dokumenty nebo se dá dobře nést v pouzdře na ruce nebo na noze). Keramické nože se vyrábí za vysokého tlaku tzv. spékáním. Materiál samotný má tvrdost 8 (diamant má 10, ocel 6), takže je hodně tvrdý a ostrý. Nevýhoda je, že keramické nože jsou křehké (nárazy, páčení a boční tlak prostě nemusí vydržet), ale i tak se s tím dá fungovat. U přímého bodného úderu vedeného ve směru osy čepele její pevnost stačí. Pro jistotu je lepší vést útok na měkké tkáně s minimem kostí, tak lze využít i některé sečné nebo řezné techniky. O něco lepší jsou keramické nože vyrobené technologií HIP (hot isostatic pressing). Vyrábí se za vyšší teploty a tlaku v ochranné atmosféře. Výsledkem je vyšší hustota materiálu čepele, zvýšení její odolnosti a snížení křehkosti. Ale i tak asi nevydrží všechno. A jsou samozřejmě hůř dostupné a vcelku drahé. Jinak nějaké keramické nože používají i pyrotechnici, takže by se možná dalo sehnat i něco v odolnějším bojovém provedení. Takže až doma v kuchyni vaší ženě doslouží nějaký ten keramický nůž, nevyhazovat, ale rozebrat rukojeť, upravit a jít vyzkoušet 🙂

4 palo { 27.08.12 at 16.12 }

vidim ze video c1 stale nieje vonku 🙂

ja by som prijal viac videi o preziti v meste. co si treba vsimat, kam smerovat svoju pozornost, nejaka psychologia utocnikov, prevencia, obrana. od nahodnych ozralov az po nejakeho viac motivovaneho utocnika.
ako sa chovat v opustenych oblastiach, ako v dave, ako pri prenasledovani, ako doma..
pretoze mnoho aj jednoduchych a logickych veci ci clovek v beznom zivote neuvedomi, aj ked by mu to mohli zachranit kozu.. z toho by mohla byt pekna seria

5 HonzaM { 04.04.12 at 16.42 }

K těm bodným poraněním orgánů z pohledu chirurga.
1. Srdce: Smrtnost (bohudík) není stoprocentní. Velice záleží na velikosti nože ( nejen délka, ale také šířka čepele ), jaký oddíl srdce je zasažen (levá komora má dosti silou svalovinu ,která se stahne a krvácení není tak masivní a rychlé, bodná rána také častěji neproniká až do komory a pak je krvácení minimální ) a v neposlední řadě rychlost transportu postiženého na sál ( pokud se včas napojí na mimotělní oběh, dají se ošetřit i velká poranění ).
2. Plíce: Zasažení jedné strany, pokud nedojde k zasažení velké cévy nebo nedojde rozvoji přetlakového pneumothoraxu, nemusí postiženého ohrozit na životě bezprostředně, ale z boje je vyřazen každopádně ( dušení při námaze , drážvivý kašel, bolest ). Při zasažení obou stran, dojde-li ke kompletnímu kolapsu obou plic, je smrt udušením otázkou několika minut.
3. Játra: Ačkoliv se jedná o břišní orgán, jsou téměř célá zkryta za žebry a jejich spodní okraj prakticky kopíruje pravý žeberní oblouk. Pro jejich zasažení je tedy nutné bodnout do podžebří směrem vzůru nebo přímo mezi spodní žebra ( první možnost je samozřejmě jednodušší ). O osudu postiženého rozhoduje opět velikost nože ( a tedy i rány ), počet ran, zasažení vrátnicové nebo dolní duté žíly ( tito většinou nepřežijí ) a rychlost transportu na sál.
4. ledviny: Velice bolestivé zranění. I při minimálním, život neohrožujícím poranění, bývá dotyčný až na vyjímky neschopen pokračovat v boji.

6 Pavel { 13.02.12 at 18.00 }

Další vynikající video, které určitě nejen mne příjemně překvapilo. Určitě bych neváhal se zveřejněním dalších dílů tohoto skvělého seriálu. V dnešní době jsou taková videa potřebná jako sůl, protože dle mého přesvědčení dokáží v některých případech zachránit život potencionálním obětem násilných činů už jenom tím, že obsahují rady, jak včas agresora rozpoznat a jak na jeho akci reagovat. Chválím.

7 Marek Chlíbek { 11.02.12 at 8.20 }

Ještě pořád zvažuji, zda ho zveřejním..zda to už není moc.. Zatím ho mám v počítači.

8 Vojta { 11.02.12 at 0.50 }

Ahoj, můžu se zeptat kde bych našel první díl zákeřných zbraní?

9 Marek Chlíbek { 24.11.11 at 11.21 }

Ano otáčení čepele je technika, která se vyxučovala v druhé světové válce (Fairbann..) a do dneška to přetrvává mezi technikami útoku. Ale všechno se vyvíjí.Pokud takto útočím někde v lese na osaměle hlídkujícího vojáka, místo nože mám jen relativně tupý vojenský bodák a mám čas protivníkovi točit několik sekund čepelí v ráně, tak můžu točit – je to lepší v tom, že jako relativně necvičený člověk neztratím kontakt čepele s protivníkovým tělem. Nulové zvýšení účinnosti je ale u použití bodla a taky dramaticky stoupá riziko, že čepel ohnu nebo v ráně zlomím…
Pokud mám dvojúder dobře nacvičený, mám kvalitní ostře nabroušený nůž bez zbytečných výstupků a zubu, a hlavně potřebuji způsobit smrtelné zranění v rámci necelé sekundy (například z důvodu lídí pohybujících se kolem), tak je lepší ten dvojůder. Druhý zásadní důvod je ten, že napopve taky nemusím tu ledvinu trefit a v tom případě první bodnutí protivníka alespoň navolní a druhé už může směřovat přesněji.

10 Jarda { 24.11.11 at 10.57 }

Ještě jeden dotaz Marku. V části videa, kde mluvíš u útoku zezadu na ledviny, doporučuješ několik opakovaných bodnutí do ledviny , aby bylo zajištěno dostatečně masivní krvácení. Většina zdrojů ale popisuje techniku jednoho bodnutí do ledviny a jejího následného roztržení pootočením zabodnutého nože. Který postup je podle Tebe vhodnější? Samozřejmě čistě teoreticky, nejsme žádní zabijáci, my se jen bráníme ;o)

11 Marek Chlíbek { 23.11.11 at 10.13 }

Určitá mírná hladina paranoye je dnes spíš ukázkou zdravého rozumu. Z lidí, co nejsou vůbez paranoidní a chovají se neopatrně se rektutuje drtivá většina obětí násilných trestných činů..

Jinak, určitě je možné, že jsme se třeba i potkali 🙂 Svět je v zásadě malý a příroda to jaxi zařizuje, že lidé podobného ražení jsou k sobě přitahováni.. 🙂

12 Marek Chlíbek { 23.11.11 at 10.10 }

Zhoršení úchopu je určité riziko, ale není zase tak výrazné. Důležité je předem si to secvičit a dostat ten nový úchop do podvědomí s pomocí několika tréningů. Je to prostě přizpůsobení se aktuálním podmínkám – podobně jako pouliční boj se také neodehrává za stejných podmínek jako tréningy v tělocvičně. vždycky je to trošku o přizpůsobování a improvizaci.

13 Jáchym { 22.11.11 at 17.27 }

Heh, Marek v civilu… Si tak říkám, kolikrát jsem Tě již asi potkal a neuvědomil si to. Nicméně k tématu – opravdu je trochu děsivé, jak nenápadné a jednoduché je pohybovat se i s takto poměrně velkou zbraní. Zase mám o čem přemýšlet a zase se mi do podvědomí dostala další informace, kterou budu nevědomky vyhodnocovat. Však že jsem paranoidní neznamená, že po mně nejdou, že? 🙂

14 Jarda { 22.11.11 at 10.39 }

Mám dotaz Marku. Když nedržím nůž přímo za rukojeť, ale držím ho ještě přes látku nebo papír (s případě sáčku), není riziko že mi bude klouzat v dlani a sníží to přesnost a razanci bodnutí?

15 Raven Shield { 19.11.11 at 13.54 }

Pekny video. Ocenuju prijemnou hudbu, ktera tentokrat vubec nerusi.