UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Aikido a realita?


čau


Sedím ani nedutám. Přede mnou je několik lidiček, oblečených v japonských kimonech, pár lidí je tu i teplácích. Sedí, zavřené oči, ticho by se dalo krájet. Učitel sedící jako jediný v černý suknici před touto skupinkou lidí v „pyžamu“ tleská do ticha. Úklona, ceremonie, rozcvička, pády a následuje ukázka technik. Sem uchvácen jak hází lidma. Jako by to byli dotěrné mouchy. Sedím mezi několika dalšími diváky a cítím jak mi adrenalín zvednul tep asi tak třikrát. Tohle, tohle chci umět.
O rok později:
Sedíme s kamarády v hospodě. Zábava v plném proudu. Jeden přísedící u našeho stolu, hokejista, má upito více než my ostatní a začíná s námi blbnout. Chytá mne do kravaty. Roční praxe aikida mne nechává kladným a zkouším nasadit páku. Páku nasazuji jak vzteklej pes, kterého se snaží strážník polcie dostat do auta ve škrtícím oku a nefunguje. Něco dělám špatně, ale co ? Začínám rudnout a kašlu na páku. Odtáhnu mu ruku od krku silou. Sem trochu zklamaný, takhle to na ukázkách nebylo.
O další rok později:
Já a dva moji kamarádi. Jdeme si s tím jedním zatrénovat do lesa na louku aikido, třetí si bere sebou pistoli, že si zastřílí. Chvíli na nás kouká a pak si řekne, že by chtěl zkusit na mne zaútočit, jestli bych se uměl ubránit. Sebevědomí a rozcvičené tělo říká ano. Kamarád zahajuje uvážlivé kroužení kolem mne. Občas se pokusí o mírný výpad kopem. „Mladistvá nerozvážnost“ a moje netrpělivost překonává jeho kroužení kolem mne a vrhám se na něj. Pro zasvěcené použiju jednu z prvních technik Irimi nage. Kamarád jde k zemi, ale tam reaguje úplně jinak než sem zvyklý z nácviku techniky. Opět jsem mírně řečeno roztrpčen. Ale takhle to na těch ukázkách nebylo !
cca o 5 let později:
Jdu ráno pěšky do práce. Vzduch mi přijemně okysličuje mozek a ačkoliv jdu vstříc povinostem, jde se mi víceméně lehce. Kousek od své práce, mne začne obtěžovat asi 20ti letý mladík.
„Ahoj, hele, nemužu se dostat na kolej se svojí holkou, nedal by si mi dvacku na vlak ?“
Těhle týpků je tu fakt hodně. Žebrající feťáci, s výmluvou „nedal by si mi na vlak“ nebo podobným originálním kouskem „ujel mi vlak, musím na zkoušku, nedal by si mi na taxíka ?“. Naštěstí sem od své něžnější polovičky naučen je hned od začátku odbýt. Nedat jim šanci na to, že by si snad mohli myslet že by něco mohli dostat.
„Ne, nemám.“
„Ale no tak kámo…“
“ Ne, nemám, běž pryč“
V tomto duchu se nese rozhovor zhruba ještě padesát metrů. Je mi to nepříjemné a proto přdám trochu do kroku. Mladík mne chytá rukou za rameno. Nevím. Nevím jak se to stalo. Aniž bych si zkoušel něco přehrávat v hlavě, co by se dalo udělat, aniž bych zkoušel přemýšlet o tom, jaká technika se sem hodí, chytám mladíka za jeho zápěstí a přehazuji ho přes sebe. Nebylo to jako v ukázkách. Zdaleka ne tak elegantní. Mladík chvíli leží a drží se za loket, který vypadá jako by se posunul o čtyřicetpět stupňů okolo své osy. Teprve teď mi to dochází. Tep se mi zrychluje a já jenom stojím a koukám. Městská policie a její dva příslušnící mne žádají o občanský průkaz. Aniž bych cokoliv řekl, zastávají se mne dvě starší ženy s tím, že byli taky obtěžovány. Sepíšem krátký protokol. Přijíždí sanitka a dlahuje ruku trochu uslzenému mladíkovy. Odcházím do práce. Tep kolem stotřiceti mám ještě tak skoro hodinu.
Následující den si oblékám kimono před treningem a hlavou mi ještě jednou proběhne celá příhoda. Za dva týdny má být náborová ukázka našeho oddílu. Jenom si tak pomyslím kolik mladých lidí dychtících něco umět se tam objeví. Jaké budou asi jejich konfrontace s realitou. Zanevřou po prvním neúspěšném pokusu na toto umění ? Nebo jejich dotazy při výuce, kdy v prvních měsících budou tvrdit že „tohle je v realu přece jinak, takhle se nikdo nechová“.
Utáhnu svůj obi-pásek a jdu na tatami. Myšlenky pouštím z hlavy. Je na čase se soustředit na něco jiného. Při meditaci před treningem se naposled vracím myšlenkou k příhodě. Snad sem se dostal zase o kousek dál, o kousek výš.

……..
Míra-musadík
musadik@seznam.cz


komentářů 13

1 Kai { 13.06.16 at 16.26 }

Sama dělám aikido již mnoho let. A odvažuju se tvrdit, že nejlepší obrana jsou rychlé tenisky. A pokud si někdo myslí že po roce tréninků by byl schopen obstát, musí být velmi velmi talentovaný, nebo d***l. Toto je vztaženo na lidi co to nekombinují s jiným uměním.

2 Karlos { 24.09.15 at 6.12 }

Aikido není špatný a na ulici se dá jakštakš použít, ale samoosobě je krapet nešikovný. Když ho ale kompinuješ s jiýma stylama, tak funguje jako úžasnej základ. V Brně je na to zaměřená škola Centrum bojových umění a to je pak masakr.

3 Lukas { 23.09.15 at 12.58 }

Aikido se dá použít v sebeobraně. Když už nic jiného, naučíš se alespoň pohybovat, padat a reagovat.

4 dermi { 11.11.13 at 21.39 }

cerekev sry ale ty si naozaj i…t.ja som robil aikido 5 rokov a pomohlo mi to ubranit sa.asi nebude chyba v style boja ale v cloveku ktory sa o ten boji snazi.toy ty si dobry borec ked hovoris ze robis aikido rok a neutiekol by si z boja.ja si to netrufnem povedat a to uz mam nieco za sebou.ak takto budes pristupovat tak dostanes ranu ani nevies ako.ide o to aby si sa neprecenoval a bol radsej skromny.cim menej efektivity cakas tym lepsie pre teba.toto citujem mojho byvaleho majstra.zamysli sa nad sebou.

5 Milda { 11.07.12 at 9.43 }

Ja delam AIKIDO 12 let a jako sebeobrana je naprosto perfektni. Nejsem zadnej rvac za tech 12 let sem se popral jen 2x a behem par sekund bylo po boji a nestali proti me zadny lizatka jednou to byli dva nackove podruhy nabusenej cikan. Rozdil je mezi vysokym neboli cistym AIKIDEM ktery se cvici na treninkach nebo seminarich. Tento stil slouzi k pochopeni principu a vypilovani technik v praxi ho pouzijou opravdu jen velimstri AIKIDA. Ovsem neni problem si do kazde techniky pridat spousti atemi a kopu a bloku z winchunu a razem je z toho nynikajci sebeobrana ktera se da obstojne naucit do peti let. Takze aikido je rozhodne ucine ale jak uz tu nekdo psal vsechno je o lidech kazdy bojovy umeni je dobry sptany a dobry sou jen lide ktery je praktikujou

6 CHoze { 25.11.11 at 13.39 }

No nevim co myslis ale jinak kdyz to kdyz to vemu z te lepsi stranky no nevim ja jsem chodil do aikida 2 roky a bylo to jiné

7 Jáchym { 12.09.11 at 22.29 }

Pro Tonyho: promiň, ale Tvůj příspěvek je dost nevyzrálý. Tvá reakce je nepřiměřená a dost mimo realitu. Nezdá se, že zrovna Ty bys měl sebevědomí na rozdávání jinde než v diskuzi na internetu. Třeba po pár letech pochopíš a budeš reagovat jinak… Minimálně by se hodilo když ne s úctou, tak alespoň psát slušně.
Cerekev: nejsem specialista, ale bál bych se říci něco tak radikálního jako to, že aikido není sebeobranný systém. Jinak s příspěvkem souhlasím 🙂
Celkově hezký článek k zamyšlení a ke konfrontaci s vlastními zkušenostmi, které mám dost podobné…

8 Bea { 22.07.11 at 9.24 }

Nerozumiem, čo sa týka aikida som len čistý pozorovateľ, ale nikde som nevidela, že by tréner vštepoval do svojich zverencov toľko agresie. Predslov trénera na jednom seminári obsahoval i poznámku, že často za ním chodili i chlapci, ktorí si mysleli že ich aikido naučí hlavne biť a tým len ukázal prstom na dvere. Dokonca bol nútený pár takých aj vyplieskať. Buď si to uvedomili alebo odchod. Preto Cerekevovi úplne rozumiem a asi je jeden z tých, čo to pochopili, a podľa mňa nie je žiadny posera, ale človek, ktorý sa jednoducho nepreceňuje a nemá dôvod, prečo by si mal dokazovať hrdinstvo niečím, čo nie je preto určené. Pre mňa je aikido duhovná cesta, fyzický pohyb je iba jej následkom. Aikido má pracovať hlavne s vnútrom človeka a vyvíjať ho. No zdá sa, že niektorí to berú úplne naopak.

9 tony { 20.07.11 at 21.09 }

to je pro Cerekev debile !!! ty delas aikido? a tohle pises jo ja delam aikido rok a kdyby me nekdo prepad rozhodne neutecu jak nakej srac a skusim neco a jestly ty delas aikido a utekl bys tak to ti to aikido je uplne na hovno naco to delas jestly furt utikas ja rozhodne bych neutekl tak co dostanu pres hubu no ale budu mit dobrej pocit ze sem se postavyl jako rovnoceny souper takze takovy keci ze aikido nefungune a ze radci utic hovadina !!!!!

10 Petr { 23.06.11 at 15.13 }

Problém není ve stylu který cvičíme , ale v jedincích kteří jej cvičí.

11 Sei { 22.05.11 at 10.18 }

Mám tušení že Cerekeva ještě nikdo nedostal do rohu . Zpochybňovat něco co je velmi užitečné je pouhá lidská hloupost. Raději opusť tyto stránky a běž si vykládat s kamarády jaci nejste machři ! Musím říct že jenom základní postoj mi mnohokrát zachránil prdel , první pokus , druhy a přímý útok stále nepomáhá 100kg protivník neví co by . Zkouší direkt načež odpovídám mai geri . A protivník jde k zemi . Neříkám že pokaždé to jde tak jednoduše !!! Pamatujte si první psychika a daleko zatím teprve boj !

12 Aikidista { 29.04.11 at 21.09 }

Aikido je jako sebeobrana poměrně praktické, ovšem po dlouhé době.

13 Cerekev { 28.04.11 at 15.26 }

Obavam se, ze pri skutecnem utoku by bylo vsechno jinak. Aikido neni sebeobranny system, tudiz v praxi je vhodny pouze pro podobne „kockovani“, pripadne predvadeni se. Ve skutecnem ohrozeni radim vzit nohy na ramena a na aikido se vysrat.