UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Přidány další reakce na bratry Mašínovy…

Tak mi přišel první ohlas na můj poslední článek:

 

Ty zkur….. stalinisto! Vedel sem, ze se jednou projevis jako obhajce komunistu. Nebejt hrdinu jako Masinovic odbojova skupina tak tady byla totalita dotedka. Nesnaz se kecat do veci, ktere se staly kdyz tys byl jeste na houbach. ze obdivujes rusaky a komunisty ti nedava pravo plivat po lidech co se proti tem zviratum postavili!!!!

 

 

Rád bych k tomu uvedl snad jen dvě upřesnění mého pohledu na Mašíny:

 

1) Jednak ze zásady neuznávám diverzní a záškodnické útoky na civilisty, když lze snadno najít spoustu cílů vojenských nebo cílů představujících politickou moc. A takových se dalo snadno najít v tehdejším Československu požehnaně.

 

2) Účinnost tzv. odbojové činnosti jejich skupiny mi připadá mizivá a naprosto zanedbatelná ve srovnání s propagandistickým klackem, který svými brutálními činy vložili do rukou komunistické moci, která jej pak dobře využívala k vlastní propagandě a ospravedlňování perzekucí mnoha jiných lidí.

 

Jsem silně proti komunistické ideologii! To však neznamená, že budu bezmyšlenkovitě schvalovat cokoliv, co se dnes označuje za protikomunistický odboj. Rozhodně si vyhrazuji právo na vlastní názor!!

 

Marek Chlíbek

chlibek@specnaz.cz

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Čtenářská reakce č.13

 

Dobrý den,

dovolím si přidat mých pár centů k diskusi o bratrech Mašínových … moc toho nebude … jsou to sprostí vrazi a je krásně vidět jak je právo věc relativní a poplatná pouze úhlu pohledu a politickému zájmu!Podle mě se jedná o zamindrákované grázly, kteří si ke svým potřebám ukázat, jací jsou hrdinové najdou jakoukoliv záminku!! Takových je i dnes víc než dost – např. kriminalita členů UNPROFOR je více než nadprůměrná! Vzhledem k personálnímu obsazení takových jednotek se ani nedivím – ! hovořím o stavu v 90-tých letech, nechci se vyjádřit k personalistice současné doby.Je spousta známých, ale i veřejnosti zcela neznámých občanů, kteří své politické přesvědčení projevili bez humbuku a často a statečně snášeli i sankce z toho vyplývající.Zabíjení nevinných lidí – civilistů, o čemž je jejich „hrdinství“ především, nikdy neospravedlní sebelepší myšlenku a politický cíl.Bude výsměchen spravedlnosti, pokud jejich zločiny budou posvěceny ještě nějakou medailí!!

Zdeněk

 

Čtenářská reakce č.12

Ahoj,

překvapil mě téměř jednoznačný názor na akci bratrů Mašínových (a Paumera – pro zjednodušení ho dál uvádět nebudu a budu o celé skupině mluvit jenom jako o bM). O této problematice jsem toho přečetl, myslím, celkem dost. Nakonec i tu již zmíněnou knihu od Oty Rambouska.

Podle mě je podstatné si před vynášením soudů uvědomit, v jakém prostředí Mašínové vyrůstali. Otec jakožto jeden ze Tří králů zemřel za války při odboji. Bojoval se zbraní v ruce proti nepřátelské diktatuře. S příkladem otce-hrdiny se jim asi špatně žilo v dalším zločineckém režimu, který jako by ztělesňoval vše, proti čemu on bojoval. Po jeho vzoru se tedy chopili zbraně a prováděli různé sabotáže, ať už více či méně úspěšné. Vrcholem jejich akcí proti režimu byl útěk do svobodné země a následný návrat v čele osvoboditelské armády (to ještě netušili, že žádná nepřijde…).

Vnímáte to? Jejich cílem bylo utéct, dočasně vyklidit „bojiště“! Oni proti těm těžce vyzbrojeným tisícům vojáků a policistů bojovat nechtěli, chtěli jenom v klidu projít. K boji byli donuceni. Proto vnímám mrtvé na jejich cestě jako zabité v sebeobraně (správně někdo poznamenal, že řadu mrtvých měla na svědomí střelba do vlastních řad). Možná se dalo na Západ projít jinak, ale jsem přesvědčen, že o snažší cestě nevěděli.
btw: Za války bylo jasné, že kdo má uniformu SS nebo Wehrmachtu je nepřítel. Podle mě bylo pak zrovna tak jasné, že ti špatní mají uniformu komunistických ozbrojených složek (ať už policie nebo armády).

To, že některé svědky „nemuseli zabíjet, stačilo je svázat“ je sice hezké, ale mrtví nemluví… A oni potřebovali aby o nich nikdo nepromluvil. Vy byste se v jejich situaci chovali jinak? Jim šlo o kejhák, nemohli přemýšlet nad tím, co si o nich za 40 let řeknou další generace pěkně v klídku u počítače. Odbornost jejich akcí nedokážu posoudit, stačí mi to, že dost dlouhou dobu dokázali unikat drtivé přesile a nakonec došli do cíle.

Z toho co dnes slyším okolo sebe mi občas připadá, že jsme tu tenkrát měli 10 milionů bojovníků proti komunismu. O to víc si vážím těch, kteří těmi bojovníky opravdu byli a bojovali jinak než hubou. Uzavřel bych to tím, že pro mě jsou hrdinové – dokázali se postavit komunistické diktatuře a velká škoda, že takových jako oni nebylo víc! (Tím ovšem nechci říct, že souhlasím úplně se vším, co provedli!) Státní vyznamenání bych jim také nedával, ale nálepku vrahů si podle mně rozhodně nezaslouží.


Pavel

 

Čtenářská reakce č.11

Prosím zveřejni to i s touto předmluvou:

Předem mého názoru musím uvést, že jakékoli informace, které o bratrech Mašínových vím jsou pouze z tohoto článku.

Dle mého názoru je pouze na soudci, jak rozhodne. Pokud bych tam seděl já, označil bych je za lidi, kteří páchali zločiny proti lidskosti. Zabít policistu možná, ale spoutaného a odzbrojeného nikoli. Policisté nemají tak dobrou fyzickou kondici, aby po složitém vysvobození se doběhli na pár kilometrů vzdálenou chajdu s vysílačkou pro pomoc. Zbytek, co jsem se dočetl byli civilisté. To bych musel zabít knihovníka, který prodává knihu o Stalinovi, abych dostal medaili, že jsem byl diverzant proti komunismu???????!!!! Do pr…. lidi, dyť oni se chovají jak komunisti!!!! Komouši zabili naše kluky, který se vraceli po 2.Světový z Anglie jenom proto, že to bylo na západě. To oni se chovají jako komouši, když zabijou každýho, kterej třeba nesouhlasil s tím režimem, ale podle předpisů musel nosit uniformu a tak to podle nich byl komouš. Nedochází Vám, že komunistickej režim likvidoval v Rusku i tady u nás nepohodlný lidi, buď podepsáním spolupráce, nebo i jinak? Jako ty naše kluky z Anglie, kterejch se vrátila z vězení jenom třetina? Z našeho vězení?!!!!Když to čtu tak mě spíš napadá, jestli oni sami nebyli komouši, který měli v popisu práce likvidovat takovýhle lidi…..To je můj názor a komu se nelíbí, tak ať jde do háje, protože zabíjet civilisty JE JENOM HAJZLOVINA NEJVYŠŠÍHO RÁZU A  TOHLE CELÝ JE VÝMLUVA PRO SPROSTÝHO VRAHA!!!!!(Sorry Marku za ty výrazy)

 

S Snake

 

Čtenářská reakce č.10

Od Vojty: Na začátku mého příspěvku jsem jasně řekl, že nechci rozebírat, jaké měli právo pro násilné akce. Hodnotil jsem jejich odbornou úroveň. Ta byla žalostná. Na úrovni puberty. Teprve v průběhu přepadu policejní stanice přišli na to, že nejsou maskovaný a pak se hádali, kdo půjde policajta zabít. Přechod hranice prováděli bez mapy, jen s turistickým průvodcem, na cestu si vzali hodně jídla, ale ve vlaku si vzpoměli, že by jim překáželo a tak ho snědli (šišky salámu atd), zahodily teplé kabáty aby byli rychlejší a pak málem umrzli, pravidelně ztráceli a vraceli se hledat pistoli, radili se, jestli rodinu, která jim pomáhala maj odměnit nebo vyvraždit. Pohádky o tom, jak pokladníka zastřelili při rvačce o zbraň, jak při zastřelení nádražních kontrolorů stálo kolem nich dalších deset VoPo s namířenými zbraněmi a jak bojovali s pronásledovateli, pocházejí pouze z jejich pozdního vypravování. A při posuzování činů je potřeba si uvědomit, že např. když manželka zabije alkoholika kterej ji mlátí, soud to sice chápe, ale maximálně jí dá místo vraždy jenom zabití. Jde sedět, nedostane vyznamenání. A např.po válce nebyli trestáni vojáci wehrmachtu za to, že bojovali a zabíjeli podle norem, ale před soud šli ti, kteří bezdůvodně zabíjeli civilisty a spoutané zajatce. Činy Mašínů byly prohlášeny za promlčené, s tím souhlasím protože doba a důvody jejich provedení se dnes již nedá vysvětlit a posoudit. Ale právě z toho důvodu se za ně nedá ani vyznamenávat. Byla by to urážka slušných bojovníků za vlast.

Vojta

 

Čtenářská reakce č.9

Nazdar Marek!

K tym bratrom Masinom. Uz davnejsie isiel o nich dokument v TV, kde dokonca oni sami rozpravali svoje zazitky. Televizny stab musel ist za nimi myslim do Nemecka, pretoze tam teraz ziju. Okrem tohoto dokumentu mi o nich este rozpraval otec, ktory si na to pamatal v dobach ked prevadzkovali svoju ?diverziu? a cital som este zopar odbornych clankov, ale uz sa nepamatam kde. Ale z ich pribehu som si zapamatal.
–    sami bratia Masinovci sediac vedla seba rozpravali kludnym hlasom do kamery ako raz niekde na poli zapalili stoh slamy. K tej horiacej slame dobehol nejaky poziarnik, alebo miestny civilista (uz sa nepamatam) a jeden z bratov ho zastrelil!! Do kamery doslova hovorili (s neskryvanym nadychom cynizmu):
brat A: ??no a pak jsi ho zastrelil, ze??
brat B: ?No jo, no jo strelil jsem do nej. Mnel smulu ze byl v spatny dobe na spatnem miste.?
–    isli kradnut na nejaku policajnu stanicu zbrane pricom ?museli? zastrelit policajta ktory im v tom branil
–    no a najlepsie je to ze si zavolali sanitku a postrielali sanitakov!!!!!! Tak toto nech mi niekto povie ze je ?diverzna cinnost!!?
Myslim ze postrielali v ramci ?boja za lepsie idealy? cca 10 ludi. Moj nazor na to je taky ze su to sprosty vrahovia, ktory by mali okamzite odvisnut!!! Ziadne reci ze ?boj proti komunizmu? ich neospravedlnuju. To by som sa ja mohol teraz zobrat, zohnat si zbran a ist strielat ludi na ulici (hlavne uradnikov a policajtov) pretoze nesuhlasim s kapitalizmom. Omluvilo by ma ze som obhajoval svoj nazor so zbranou v ruke? Nechapem ako ich moze
niekto uznavat?! A takych ludi zopar poznam.
V tom dokumente o nich rozpraval aj jeden farar s obrovskym krizom na prsiach a ked sa ho pytali co si o bratoch mysli tak povedal nieco v tom zmysle ze:
?Pokial niekto niekoho zabije pretoze bojuje za svoje idealy, tak je to v poriadku.? To povedal farar!!!!!!!
Takze aby som to zhrnul ? Masinovci su sprosty vrahovia a o nejakej ?diverzii? nemoze byt ani reci.

Jumo

P.S: omluvam sa ak som nieco zle napisal v cestine.

Čtenářská reakce č.8

Jsem velice rozhořčen,

že se v této zemi uvažuje o tom, udělit vysoké státní vyznamenání vrahům. Jsem voják ve výslužbě a mám za sebou deset let u průzkumných jednotek. Taktika a výcvik odpovídají nasazení a určení průzkumu, ale nikde se nepíše, že se z jednotky stanou vrazi civilistů.

Přesně se říká, že po splnění úkolu se jednotka stáhne, nebo se zapojí do odboje a diverzní činosti v dáné lokalitě. Podílí se na výcviku civilistů, kteří vstupují do odboje. Nikde se nepíše o tom, že je bude učit ůtočit na civilisty, ale naopak, veškerá činost je vedena s ohledem na možnou odplatu vůči civilnímu obyvatekstvu.

V době, kdy se odehrál životní příběh Mašínů se dalo přes čáru přejít úplně jinak. Podle mého názoru jsou to bezohlední zabijáci, kteří jsou schopni svůj čin zopakovat. Je jedno co říkají a jaké příčíny uvádějí. Pokud by prošli v klidu a bez střelby, tak by si jich nikdo nevšiml a život na západě by byl těžký. Jejich jednání bylo zcela promyšlené a naplánované.Toto je můj osobní názor na věc.

Nejsem zastánce komunismu, ale ani vrahů.

S pozdravem. R.L.

 

Čtenářská reakce č.7

Dobry den Marku,
 Rad bych se vyjadril nejen k Tvemu clanku tykajici se bratru Masinu, ale i k ostatnim clankum/ reakcim dotykajicich se tohoto tematu.  Myslim ze v prvni rade, aby byl clovek schopen jeste jednou objektivne zhodnotit jejich pocinani s cistsi mysli, by mel znat alespon jejich nektere politicke, osobni pohnutky a jejich pocinani a zaroven smysleni. 


1. V nekterych predchozich nazorech (myslim reakce od Vojty) bylo psano, ze se jejich diverzni cinnost opirala „pouze“ o zapalovani stohu. Podle jejich vlastnich nazoru tim chteli docilit, to je samozrejme spekulativni, vseobecnou neposkojenost obyvatelstva. Vetsinou logicky by se mela potom ona nespokojenost pomalu obracet na vladnouci stranu a jeji neschopnost dane problemy resit.  Jinak dalsi diverzni ciny, ktere provadeli na nasem uzemi, bylo po prvopocatecnim vytloukani agitacnich skrinek, bylo treba nelegalni opatrovani zbrani a nakonec, kdyz zatkli Ctirada Masina (po udani ze se chce dostat za hranice) byl schopny vykonavat kvalitni sabotaz v samotnych uranovych dolech, kde se tezil smolinec pro SSSR (dokazal pozastavit, az  nakonec uplne zastavit samotnou tezbu, opatroval si traskaviny apod.) a jsem presvedceny, ze na to je potreba vynalezt mnohem vice duvtipu a odvahy, nez na zapalovani stohu.

2. dalsi diskutovanou veci, bylo zabiti spiciho prislusnika SNB. Tady je usudek ciste na subjektivnim soudu. Na druhou stranu jim nelze vytknout ciste „profesni“ smysleni, byt to muze znit surove. Byl to svedek, ktery mohl podat jejich presnou identifikaci. To ze byl zabity ve spanku, zni surove, na druhou stranu je to mozna lepsi, jak byt podrezan pri plnem vedomi. Jinak snad k jejich cti, lze rici, ze to same neudelali treba u prepadeneho civilniho ridice, kterym se dokonce nechali premluvit, aby ho neuspavali a pouze ho svazali. To se jim posleze vymstilo a tim padem se to stalo automaticky i jejich chybou, kterou nehodlali zopakovat v pripade onoho chlumeckeho policisty.

3. Co mne jeste treba trochu prekvapuje v pripade Vojty, ze tvrdi to, ze byli zastydlymi pubertaky a ze se o nich ucili na vojenske skole. Zastydlymi pubertaky mohli byt v pripadech kdy vytloukali jeste stranicke vyvesky. Ovsem v pripadech kdy s vlastnim nasazenim zivota nekdo sabotuje primo v uranovych dolech samotnou tezbu smolince pod dohledem sovetskych dustojniku, ci kdy uz odhaleny a identifikovany je honen po cizim uzemi nekolika tisici prislusnicky vychodonemeckych VOPO a prislusnicky Rude armady vyzbrojenymi dokonce tanky a on sam je vyzbrojen pistoli s par naboji a ve finale nejen ze jim utece a splni svuj cil, ale jeste dokaze dat vsem poradne zabrat, to uz podle me neni zastydla puberta. Je to jen muj nazor, nevim co Vas ucili, ale jsem presvedcen ze u pruzkumniku by se vic, nez jejich epizodou na uzemi CSSR, meli zabyvat vice jejich anabazi skrze vychodni Nemecko. Co se tyka jejich vrazdeni bezbrannych…nevim co k tomu moc dodat, snad jen, ze oni snad to opravneni spatrovali uz jen v tom, pokud ten druhy mel zbran a slouzil v ozbrojenych slozkach.

4. Co se tyka te vychodonemecke anabaze. Dle meho nazoru jim nelze uprit nic z jejich opravdu odhodlaneho stanoviska, dojit do cile a z jejich profesniho hlediska. Bez techto veci by nebyli schopni byt na pochodu pres mesic, v pozdne podzimnim sychravem pocasi, bez zadneho vybaveni (Ctirad Masin sel posledni usek bez jedne boty), vyzbrojeni byli pouze tremi pistolemi a 52 naboji!! a presto dokazali zlikvidovat v potyckach s 25 000 vou nasazenou armadou VOPO, ctyri jejich prislusniky (vsichni clenove strany, tri z nich dokonce ve funkcich komunistickych komisaru), prestoze Ti byli vybaveni nejen kulomety, pusky, k dispozici meli psy a auta s reflektory a pomahala jim Ruda armada s tanky (polovicni stav vsech nasazenych), ale meli vybornou znalost terenu, znali jejich cile, popis a hlavne meli zajisteny prisun potravin a vody, coz bratri Masinove + Paumer nemeli a vetsinu useku proste absolvovali bez dostatecneho jidla a piti.

 Tim chci pouze napsat, ze v cem jim opravdu smekam a mam vuci nim respekt, ze toto jednoduse dokazali. Dokazali si udrzet vysokou moralku a viru ve spravne pocinani jejich veci a dokazali se „prostrilet“ skrze vychodni Nemecko do sveho cile. A to by nebylo opravdu mozne, pokud by sve myslence vylozene neverili. Pak snad clovek pochopi, ze v nekterych spornych vecech jednali, tak jak jednali. Musim rici, ze ne ve vsech se s nimi ztotoznuji, ale dokazu je pochopit. Dokazu pochopit, jakou krivdu na sobe a na sve rodine citili a dokazu snad i pochopit jejich duvody kdyz treba utocili tak, jak utocili. Utocili i v jejich vire toho, ze clovek tim, ze je clenem zlocinne strany, ktera bezesporu v padesatych letech zlocinna byla a kazdy mel pravo z ni vystopuit, mel moznost videt soudni prolhane porcesy s lidmi, podepisovali se verejne petice s rozsudky smrti nad lidmi a videl kdyz se hromadne propousteli vysokoskolsti  studenti, pracujici a  i byvali letci/vojaci, jejichz skutky byly najednou zapomenuty. Dokazi pochopit, ale nedokazi se s nimi ztotoznit.

 Prestoze jsem chtel svuj nazor koncipovat trochu strucneji a mozna v nekterych mistech mene „emotivneji“, asi to nelze. Je to stale ozehava otazka. A v jejim finale bych mel i ja napsat nejake sve resume. Snad tak, jak jsem jiz napsal. Dokazi pochopit jejich moralni pocinani (chteli se take hned vratit zpet do vlasti a nadale bojovat proti komunistickym slozkam) a verim, ze vse cinili se stejnou hlubokou viru v jejich ciny, tak jak mohl mit i nekdo hlubokou viru v komunistickou stranu a jeji soudy. Co se tyka pouze jejich „profesniho“ pocinani, myslim ze je opravdu uctihodne…(mam na mysli spise jejich vychodonemeckou anabazi), presto v ni spatruji nektere profesionalni chyby a zmatky (opatreni si auta, prospani stanice apod.), ke kterym se ovsem i vsichni priznavaji. A samozrejme jsou i moralni veci, ktere jim nemohu tak trochu „odpustit“…proste v nekterych pripadech v nich spatruji trochu zbytecnou krev na jejich rukach (chlumecky policista, VOPO streleny do zad a i onen Lecian). Vyznamenani by obdrzet urcite nemeli, ale rehabilitovani by meli byt. A v neposledni rade jsem si jist, ze je stale spousta veci, ktere by se mohli od nich ruzni „nadseni pruzkumnici“ hodne naucit.

S pozdravem F. Danes

Čtenářská reakce č.6

 Tak jsem včera slyšel v radiu rozhovor s hercem Ondřejem Vetchým. Jeden posluchač se ho zeptal, proč souhlasí s navržením na vyznamenání pro bratry Mašíny. Odpověď byla stejně překvapující jako nečekaná: prý o tom pan herec hodně ví, je vzdělaný a zajímá se o to. A současně je přesvědčen, že kdo má minimálně stejně hluboké znalosti jako on, musí s ním souhlasit. Další argument vytasil hned vzápětí: všichni lidé, se kterými přišli během útěku „do styku“, měli zbraň a byli dosazeni režimem.

  Nechci snižovat jeho herecké umění, ale pokud si myslí, že všichni, kteří s ním nesouhlasí, jsou hloupí, je hloupý on sám. Je mi sice jasné, že doba, kterou jsem mimo jiné nezažil, byla složitá, ale považovat takovéto věci za hrdinství, mi přijde jako zavádějící. Nebyla válka. Vládli komunisté. Byla zde velká podpora komunismu z mnoha důvodů.
 
  Chci trochu odbočit. Můj děda byl komunista celý život. Nikdy jsem se s jeho ideologií neztotožnil, ačkoliv myslel vše poctivě a vždy poctivě pracoval ve jménu této ideologie. Prostě typický dělník slepě věřící v komunismus. Nikomu neublížil, jen celý život poctivě pracoval a platil členské příspěvky. Proč by ho měl za to někdo zabíjet? Za to, že něčemu věří, že je přesvědčen o svých idejích? Měl bych ho kvůli tomu zabít? Kvůli tomu, že nějaký komunistický činitel nechal popravit nevinné? V té době vládlo přesvědčení, že to bylo ve jménu spravedlnosti. Obyčejný lid byl krmen zprávami naprosto odlišnými od skutečnosti. To pro mě není důvod, aby mi Mašínové dědu zabili. Ve jménu boje proti komunismu…

   Jejich otec, voják a hrdý Čech, bojovník proti fašismu, zachoval by se stejně? Kdo tvrdí, že ano, pouze hádá a přeje si.

DAC

 

Čtenářská reakce č.5

 

Dobrý den Marku,
 nerad se vytvářím obraz o věcem o kterých vím málo a to navíc jen z jednoho zdroje nebo z doslechu.Bratři Mašínové k tomu rozhodně patří a proto Vás žádám o zaslání nákeho odkazu na netu,nebo názvu knihy kde se o tom dočtu trochu víc.Děkuji.

  S pozdravem
  
 Daniel Fischer

 

Čtenářská reakce č.4

Nic si s toho nedělej ,že tě napadají kvůli Mašínům  ,ten kdo podporuje bratry Mašíny asi nemá rozum. V této zemi žilo daleko více lidí kteří měli problémy s režimem , ale opravdoví problém , ne jako ti dobrodruzi ,kteří si mysleli , že na západě na ně čekají.(nejsem a nikdy jsem nebyl komunista , aby jsi si nemyslel.) Narodil jsem se v roce 61 ,tak ti co je obhajují si uvědomí co říkají.

Čtenářská reakce č.3

 

S Vasim nazorem a postojem se Marku plne ztotoznuji.

Pavel Medek

 

Čtenářská reakce č.2

Pokud je pravda vše to co jsem četl v ke článku přiloženém dopise pak bratři Mašínové nejsou žádní odbojáři, či snad diverzanti, ale obyčejní vrazi. Člověk který zabije spoutaného policistu, ať už je ten policista komunista nebo ne, je jen zbabělec.

Sám nejsem nijak zvlášť zasvěcený do případu bratrů Mašínových, ale za diverzní činnost lze podle mne považovat pouze akce určené k likvidaci vojenských cílů v týlu státu s kterým vede moje země válku, popřípadě útok na cíle důležité pro produkci vojenského materiálu na nepřátelském území , ale to pouze v případě že nedojde ke strátám na civilních pracovnících, rozhodně ne násilné akce na vlastním území, i když mi zrovna nesedí politické zřízení, a už vůbec ne vražda.

Jestli se ta jejich „diverzní“ činnost skládala ze zapalování stohů slámy tak to v tehdejší poválečné potravinové situaci hraničí s vlastizradou, protože se tím poruší produkce živočišných produktů ( sláma slouží jako podestýlka hospodářským zvířatům a pokud nemá zvíře kvalitní podestýlku klesá tím například produkce mléka) důležitých pro kvalitní výživu obyvatelstva.

Sám nejsem ani komunista ani antikomunista, myslím že komunismus je dobrá myšlenka, ale se spoustou much a nedotažených míst. Rozhodně mohli bratři Mašínové použít jemnější metody, nebo když se jim v tehdejším Československu až tolik nelíbilo mohli prostě odejít do exilu a ne zhoršovat už tak složitou situaci.

Co se týče zveřejněné reakce na článek myslím že autor by si měl trochu doplnit vzdělání. Nazvat někoho Stalinistou a poté říct že je obivovatelem komunismu, když sami komunisté Stalinismus odsoudili bylo pro mě jako celkem slušně historicky vzdělaného člověka celkem silné kafe. 

Dále nevidím nic špatného na tom obdivovat Ruský národ a kulturu, je sice hodně svérázná, ale rozhodně ne nezajímavá a obdivovat se Rusům snad není žádný zločin, jejich kulturní zázemí bychom jim mohli a měli závidět. Také nikomu nevyčítám že se obdivuje Američanům, i když si o nich myslím svoje.

Jako poslední bod proti autorovi dopisu bych mu chtěl vytknout to že nazval bratry Mašíny hrdiny, žádní hrdinové nejsou, jsou jen lidé kteří dokážou v pravý čas správně reagovat, nebo nestratí ve vypjaté situaci odvahu, tytul hrdina je jen propagandistický nesmysl. Nevím jestli se autor podepsal, ale naprosto mu chybí smysl pro vlastní kulturní dědictví, vždyť háčky a čárky nad písmeny k naší kultuře neodmyslitelně patří.

                                                                                                                        Vít Iľkanin

  

 

komentáře 4

1 PARAGUNS { 08.05.13 at 18.43 }

Bratři Mašínové, lidé co rozdělili náš stát na 2 tábory a proto to je nekonečné téma. Jestli je někdo z Mašínů kdo by se měl oslavovat, tak je to rozhodně Pan Podplukovník Josef Mašín ze 3 Králů (M+B+M) .

Jenom dodám, že je jistý rozdíl mezi slovem odboj a odpor, slova kteří si někteří lidé dost pletou .

2 Honza Hrubeš { 28.09.11 at 20.16 }

Mašínové byli a zustanou prachsprostými vrahy.Hráli si na kovboje a jestli vubec chtěli utéct za hranice,tak v té době bylo stovky možností utéct bez násilí na nevinných lidech,ať to byl kdokoliv.Jenže v té době by o ně nebyl v NSR a dalších zemích západní Evropy zájem,tam se zajímali o lidi,kteří něco znali a uměli,hlavně prúmysl potřeboval vzdělané lidi,kteří chtěli pracovat.A ne o pistolníky,s kterými by měli v brzké době problémy.A vyjádření chytrého Nečase,že všichni příslušníci ozbrojených složek byli komunisti je jeden z jeho blábolů.V 49 roce byly stanice SNB, kde nebyl nikdo členem KSČ !A byly to stanice na hranicích ČSR.Vím o čem tady píšu.V letech51-52byli tito příslušníci rozprášeni po republice,nebo donuceni odejít od SNB a nebo se stát členyKSČ. A i v dalších létech nebyl problém utéct se ctí.Kolega měl v 67 roce v Rakousku dopravní nehodu,zahynul tam rakouský občan.Vyšetřování bylo nějaké divné, kolegu odsoudili na 6 měsíců.Ani si je neodseděl,pustili ho o dost dříve.Nevrátil se,dostal tam dobré zaměstnání a asi po roce tam za ním utekla jeho manželka s dvěma malými dětmi/1.5 a 4 roky/.Večer v 021hod. byla ještě doma a ráno kolem 8hod. volala,že je vpořádku na místě.Jela autem,znám i podrobnosti. Takže Mašínové jsou vrazi a ti, co jim dávají medaile doufám budou brzo velké 0.

3 Pepo { 06.09.11 at 12.25 }

Nechapem Vas bratia cesi.Niektory z Vas odsudzujete masinovcov a nadavate na nich ze su to sprosty vrahovia.Su to nebojacny hrdinovia z ktorych by sme mali viac v Ceskoslovensku by nikdy nezavladol komunisticky teror.Maju moju plnu uctu a sklanim se pred nimi.S tymi komunistickejma hovadami nemohli bojovat s knedlikama.

4 paul trost { 17.04.11 at 16.05 }

Panove prosim vas,pripada mi to jako zly sen,rozumovani o tom byli hrdinove nebo zlocinci,zlocinec byl ten co prohra;viteze nikdo nesoudi.Posuzovat z pohledu vojaka,no tam bych vzal v uvahu jestli je to guma zelena,nebo patriot.Ze nekdo delal pruzkumaka nebo ne,to neni argument.Zivot si sam urcuje pravidla konani,ze bratri Masinove delali to co museli delat vychazelo z podstaty jejich zivotniho kreda,vite mnoho lidi udela to co museli udelat,aby se nemuseli stydet sami pred sebou,znam mnoho prikladu z historie,samotni „komanci“mneli citankove priklady hrdinu,:Zoja Kosmodenskaja,ona prece vrazdila nejen vojaky ale i civilisty.Nebyla vubec clenem pravidelne armady,na to byla prilis mlada,kde ona vzala tu odvahu sudit ,tohle je nepritel,tak ho musim zastrelit.Vidite doba produkuje sve hrdiny,nebo zbabelce.Nebo nas Julius Fucik,profesor Horak a nevim jake jeste jmena v ramci Kominterny uzival,byl to hrdina nebyl to hrdina,tot otazka,je vrazda na tyranovy hrdinstvim nebo zlocinem,zamysleme se panove,vzdyt Klement Gotwald byl sluzebnickem Moskvy a poskokove typu SNB,MNV,STB,KSC,KSS,vykonavali rokazy zhora bez odmlovani,ci protestu i kdyby mneli vyvrazdit polovinu naroda,pro ne to bylo jejich sluzebni povinnosti a bratri Masinove se proti tomu postavili,bylo jim jedno jestli je za to pochvali nebo obesi.To je nutne ocenit pokud si vazime nasi kulturu,dedovizen naseho naroda.A abych se zastavil jeste u hacku a carek,kazdy nema koupeny PC v Cechach,existuji lide co vlastni pocitac v zahranici a pisou deseti jazyky a medzinarodni verze neznaji ceske hacky backy,pan Ilkanin by nemnel podcenovat dobrou snahu hackami -dedictvi,kultura a pod.