UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Cizinecká Legie – nejžádanější rady

Toto není soubor oficiálních informací pro vstup do Cizinecké Legie. Informace pro uchazeče najdete na oficiálních náborových stránkách LE: www.legion-recrute.fr/cz/

Zkusil jsem dát dohromady nejdiskutovanější otázky a vyvrátit pár dlouholetých nesmyslů. První návod sloužil spíš pro první dny vašeho pobytu v LE. Tento druhý návod by vám kromě rad pro vstup měl pomoct rozhodnout se, jestli je LE opravdu tím, co hledáte. Snad je tam všechno důležité.

Otázky o odpovědi:

KDE NEJLÉPE VSTOUPIT?

Pokud to myslíte s LE vážně, je to téměř jedno. Všechny cesty vedou do výběrového centra. Na druhou stranu náborová centra jako Štrasburk nebo Paříž mají výhodu lepší adaptability na armádní systém, nový jazyk a mnohonárodnostní prostředí + levnější dopravu tam i zpět (LE vám v případě neúspěchu platí jízdenku z Aubagne do místa vstupu).

V JAKÉM ROČNÍM OBDOBÍ NEJLÉPE VSTOUPIT?

Je vážně jedno, kdy chcete vstoupit. Konkurence tam byla a bude vždycky. V létě je tam možná více uchazečů, ale plno z nich tam přijelo o dovolené nebo o prázdninách na výlet, „vyzkoušet to“. V zimě je tam uchazečů o něco méně, protože vyrazit na výlet do LE na vánoce a do mrazu se klukům nechce. Ale procento odhodlaných, konkurenceschopných uchazečů zůstává zhruba stejné a vy nemáte jistotu výběru v žádném ročním období.

V JAKÉM VĚKU NEJLÉPE VSTOUPIT?

Věková hranice pro vstup je 17 a půl (do 18ti s povolením rodičů ověřeným na ambasádě) až 40 let. Chcete-li uspět, musíte být pro LE zajímaví a musíte být v testech a pohovorech lepší než ostatní uchazeči. Vezmou vás nebo vyhodí, ať je vám teprve 18 nebo už 38. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to tak.

MUSÍM UMĚT FRANCOUZSKY UŽ PŘED VSTUPEM?

Ne. Drtivá většina přijatých kluků francouzsky vůbec neumí. Francouzsky se naučíte v LE.

MŮŽOU MĚ HNED VYHODIT I PŘI SPLNĚNÍ LIMITŮ FYZICKÝCH TESTŮ?

Ano. Zájemců je hodně. Po skončení fyzických testů se vybere jen aktuálně požadovaný počet těch nejlepších z vás (a těch, co nebyli nejlepší, ale zaujali něčím jiným – odborností, jazyky..). Zbytek dostává tři měsíce odklad. Dostaňte ze sebe maximum.

ZDRAVOTNÍ STAV

Zdravotní stav se posuzuje komplexně, dělá se vám francouzský armádní SIGYCOP profil (například Y označuje oči, O uši, P je psychika atd..). Každá část (písmeno) má různý rozsah hodnocení podobného tomu ve škole. Podle komplexního výsledku všech částí se stáváte vhodným nebo nevhodným kandidátem. Nejsem doktor a nebudu vás prohlížet, prohlížet vás budou pověření zdravotníci a doktoři v LE. Pokud se cítíte zdravotně způsobilí a zvládáte velkou fyzickou námahu, jeďte. Na vaše případné aktuální nebo dřívější problémy se zdravím můžete upozornit nebo si můžete nevzpomenout. Trpět budete jen vy. Na oficiálním náborovém webu LE máte vyjmenovány všechny případy, které vás stoprocentně diskvalifikují. Prohlídce a testům se při výběru zaručeně nevyhnete… Pokud máte jizvy na zápěstí a nejsou od pokusu sebevraždy, můžete vzít pro jistotu sebou lékařskou zprávu s přeloženou kopií.

VADÍ BRÝLE, ČOČKY?

Brýle a ani čočky nevadí, pokud nemáte popelníky. Brýle nebo čočky (nebo obojí) vemte v klidu sebou. LE udává, že limit je 10 diptrií pro krátkozrakost. Berte to ale s rezervou, stejně jako všechny ostatní limity. Minimálně do tří dioptrií nebýval žádný problém. S brýlemi se dostali kluci i do repu.

CO SI VZÍT SEBOU?

Hygienické potřeby a spodní prádlo je podmínkou. Sportovní boty můžete mít, ale nemusíte. Když je nemáte, dostanete je. Po přijetí si nové sportovní boty koupíte ještě před odjezdem do Castelu. Dobré je vzít si taky pořádný slovník a učebnici pro samouky. Slovníčky se dávali automaticky v Castelu, ale malé. Učebnice pro samouky vám v prvním roce hodně pomůže… Zbraně se automaticky házely do koše, foťáky a další výbava turistů se uzamkla do skladu a po Castelu vracela. Můžete si vzít i pantofle. Moje osobní rada je vzít si také obyčejný český dětský zásyp, který dostanete za pár korun v lékárně. Na farmě (pokud vám celou vaší hygienu v Aubagne nezabaví a nevydají až po Castelu), ale i později je k nezaplacení jako desinfekce na odřeniny, strhnuté puchýře, proti vyrážkám a opruzeninám mezi nohama a na zadku, plísním na nohou.. Pokud vám hygienu v Aubagne zabaví, zkuste ji před odjezdem do Castelu vyžádat. Neměl by být problém.

OP nebo PAS?

Dneska už je to úplně jedno.

NEČISTÝ TRESTNÍ REJSTŘÍK, KRIMINÁLNÍ MINULOST, UTÍKÁNÍ PŘED ZÁKONEM

Pokud nejste vrah nebo dealer drog, není to překážkou. Projdete psychotesty a pečlivými pohovory. Pak se teprve rozhodne, zda vás v LE chtějí nebo ne. Pokud chcete lhát, minulost vás většinou doběhne. V tom případě jdete nekompromisně ven rovnou do rukou zákona, bez ohledu na odslouženou dobu.

MUSÍM UMĚT PLAVAT, LYŽOVAT UŽ PŘED VSTUPEM?

Ne. Neznalost plavání nebo lyžování vám nezavírá dveře LE a nikdo se vám za to nebude smát. Plavat i lyžovat vás naučí.

MŮŽU MÍT TETOVÁNÍ?

Ano. Ovšem bez nacistické a rasistické tématiky.

MŮŽU MÍT V LE MOBIL NEBO NOTEBOOK?

Ano. Tyhle vymoženosti byly v LE už před více jak deseti lety. Ale záleží na regimentech a velitelích rot. Na kontinentu jste mohli mít při troše štěstí notebook jako nováčci už před deseti lety. Naopak, ve 2REP platily ještě poměrně nedávno přísná pravidla. Neautorizované mobilní telefony (s fotoaparátem) a notebooky (pokud jste neměli stáž informatika nebo spojaře nebo zdravotníka) zabavovalo při udání nebo raziích místní gestapo (kvůli bezpečnosti) i caporálům… Notebook nebo mobil vám nemusela shánět žádná ruská mafie (jak se vám někdo bude snažit nabulíkovat), nejste v kriminálu. Mohli jste si je koupit normálně ve městě v době volna. Stejně jako dneska.

KTERÝ REGIMENT JE NEJLEPŠÍ?

Každý má něco do sebe, každý nabízí něco jiného a každý z vás něco jiného očekává. Nejdřív se dostaňte do Castelu, pak si volte regiment. V Castelu vám o každém regimentu poví vaši velitelé a caporalové. Většina regimentů vám nabízí stejné specializace jako spojař, zdravotník, ostřelovač atd. Liší se pak jen zaměřením – motorizovaná pěchota, pěchota, ženijní pěchota, výsadková pěchota.

MŮŽU SI ZAŽÁDAT O PŘIDĚLENÍ K MÉMU VYSNĚNÉMU REGIMENTU?

Ano. V Castelu budete povinně žádat tři regimenty podle pořadí (1.,2.,3.). Na jeden z nich vás pošlou. Pokud se budete snažit a nezabrání tomu jiné okolnosti, dostanete se zpravidla na váš nejžádanější regiment.

MŮŽU ŽÁDAT I COMAPGNII (ROTU)?

Ne.

MŮŽU ŽÁDAT SPECIALIZACI?

Ano. Pokud od začátku víte, co chcete dělat a máte pro to předpoklady, mohli jste žádat karieru informatika, spojaře, ostřelovače, zdravotníka, kuchaře, číšníka, automechanika, řidiče tahače, ženisty, fotografa atd.. Pokud něco nežádáte hned od začátku, můžete se k tomu rozhodnout během své služby. Pokud je vám to jedno a nic nežádáte, většinou se přihlíží k vašim znalostem a oboru, kterým jste se vyučili nebo vystudovali – podle toho a podle aktuální potřeby řídí velitel vaši budoucnost a specializaci. Vaše specializace se dělí na potřeby regimentu a na potřeby čety, případně roty. Stáž regimentu je povinná. V repu to byl trubač, balič padáků, kuchař. Jednu z nich jste jako nováček museli absolvovat. Stáž CT si volíte nebo je vám přidělená na základě různých kritérií. Vaše snaha, znalost jazyku, potřeba roty, čety, volný termín váš nebo na stáži. Specializace má několik stupňů, které si můžete postupně navyšovat a tím kariérně růst. Můžete mít i více druhů stáží, třeba spojař a zdravotník a niveau (stupeň) si pak navyšujete u té, která vám víc sedí nebo která je vám doporučená. Většinou platí, že když neustále projevujete zájem o svou budoucnost a o své zdokonalování při raportech (pohovorech) u velitele/zástupce velitele čety, roty, regimentu, a když ta možnost je, nikdo vám v kariéře zbytečně nebrání. Všichni kluci totiž nejsou takhle odhodlaní a průbojní nebo prostě ještě netuší, co by je bavilo.

MŮŽU SE HNED PO VÝCVIKU DOSTAT DO JAKÉHOKOLIV REGIMENTU MIMO EVROPSKÝ KONTINENT?

Ne. DLEM na Mayotte v Indickém oceánu je pro nováčky tabu, 13DBLE po převelení z Djibouti do Arabských Emirátů a jeho redukci bude s největší pravděpodobností taky tabu. Jediné regimenty aktuálně dostupné pro nováčky a ležící mimo kontinent, jsou 2REP na Korsice a 3REI na Guyaně v Jižní Americe.

KDY O SOBĚ MŮŽU DÁT VĚDĚT RODINĚ NEJDŘÍVE?

Už v Castelu po farmě (cca 2 měsíce od vstupu) budete mít možnost napsat a poslat dopis. Také máte možnost alespoň jednou během čtyř měsíců výcviku zavolat domů z regimentu, plus na vycházce ve městě. V regimentech pak můžete volat kdykoliv v době volna z telefonních budek, včetně posílání mailů z internetu v regimentu ve společenské místosti (foyer).

JDE PENÍZE POSÍLAT DOMŮ?

Ano. Peníze dostáváte na účet. V regimentu nebo v civilu zajdete na pobočku banky (v tomto případě La Poste) a pošlete peníze na adresu nebo účet kdekoliv na světě. K běžné manipulaci s penězi vám slouží bankomatní karta.

MÁM ODHLÁSIT PŘED ODJEZDEM ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ?

Ne. Sociální ze zákona platit nemusíte a odhlašovat zdravotní pojištění se vám nevyplatí. Odjeďte. Když vás vyrazí, platíte dál. Když vás přijmou, nic nebudete platit. Ve Francii máte zdravotní pojištění placené. Po předložení potvrzení o placení zdravotního pojištění ve Francii vám česká pojišťovna odpustí dluhy za doloženou dobu.

CO VŠE MUSÍM ZAŘÍDIT U NÁS NA ÚŘADECH PŘED VSTUPEM?

Nic. Pokud nesplácíte vysoké částky na hypotéky nebo úvěry nebo nechcete utíkat před dluhy. V tom případě si dejte na účet potřebné finance na cca 10-12 měsíců dopředu..

MÁM VELKÉ DLUHY, MŮŽU VSTOUPIT?

Můžete. Zažijete lidi se statisícovými i milionovými dluhy. Většinou se ale zadlužují i v LE a pak hodně špatně končí..

MŮŽE MNE MOJE HYSTERICKÁ MÁMA, MANŽELKA, MILENKA NAJÍT V LE?

Ne. LE dá informace o vás bez vašeho svolení pouze interpolu, který se musí prokázat platným zatykačem na vás. Pokud to vy sami nechcete, nikdo jiný se od orgánů LE o vaší službě a potažmo nové identitě nic nedozví. LE vám poskytuje nejen střechu nad hlavou a pravidelné jídlo, ale i ochranu před vnějším světem.

JE V LE MOŽNOST TRÉNOVAT BOX, KICKBOX, KARATE ATD.?

Je. Záleží ovšem na aktuální dispozici trenérů v regimentu. Sport se v LE hodně podporuje. Pokud dokážete, že jste lepší než průměr, můžete se mu věnovat po určité době výhradně. Každý regiment má svůj bureau de sport, oddělení pro sportovní činnost, kde můžete udělat kariéru. Je ovšem třeba prokázat výsledky a žádat stáž pro sport.

MAJÍ MOJE ZNALOSTI A DOVEDNOSTI NĚJAKÝ VLIV NA PŘIJETÍ DO LE?

Mají. Cokoliv umíte, může se LE hodit. Svářeč, kuchař, automechanik, zedník, zdravotník, fotograf, počítačový specialista, hudebník, malíř a další mají větší šanci mezi těmi, co nic neumí, přitom mají třeba vysokou školu. Vysokoškolák s výbornou znalostí několika světových jazyků nebo lékařským vzděláním má větší šanci na přijetí mezi prvně vyjmenovanými. Vliv to ovšem není rozhodující. Splnit musíte i ostatní testy a i kluci bez vyučení a dovedností se samozřejmě dostanou do LE. Diplomy a osvědčení nemusíte, ale můžete vzít sebou.

NEBAVÍ MĚ UČIT SE VE ŠKOLE, JE DOBRÝ NÁPAD ODEJÍT DO LE?

Už v Castelu a hlavně na farmě se budete muset učit plno věcí. Základní znalosti legionáře – historie a současnost LE, grády, tenue, jednotky, atd. Základní znalosti chování vojáka jako jsou actes reflex, actes elementaires, a s nima FOMEC BOT, VITAL, DDO atd. Budete se učit co je NBC a jak se mu bránit, budete se učit rozborku a zborku FAMAS a pojmenovat všechny jeho části a znát jeho charakteristiku. Budete se učit topografii, teorii střelby bez a s granátem. Texty minimálně pěti písniček. To všechno v jazyce kterému nerozumíte, ve stresu způsobeném kamarádama mongolama a nervníma velitelema. Do toho vás čekají buzerace, pochodová cvičení, nácvik přísahy, sport, zpěv, fr.jazyk a zrychlené přesuny, vše v nekonečné smyčce. A stres, často hlad, zima nebo vedro, plátěná rozkládací vojenská postel a špatný spacák. To všechno v jednom měsíci. Nikdo se vás neptá, jestli stíháte nebo ne a jestli rozumíte nebo ne a jestli vás učení baví nebo ne. Pak čekejte testy jako ve škole. To je farma. V Castelu se učíte dál, všechno ve FJ a s možností neudělání testů. Což vám omezuje začátek kariéry.

Na regimentu po zákl.výcviku to nekončí. Tam se dál prohlubuje vaše vojenské vzdělání. Učíte se rozborku-sborku, popis, charakteristiku a ovládání dalších zbraní – PA, Minimi, ANF1, FRF2, PGM, Eryx, Milan (podle toho kam se dostanete) atd. Učíte se specializace vaší sekce. Učíte se, co je to aimpoint, pirate, ob70.. Prohlubujete si dál znalosti ve spojařině, učíte se PR4G, ER314 a jejich používání a popisy, děláte povinnou stáž vašeho regimentu. Atd atd. Učíte se pořád něco nového. Veškeré kursy pořád probíhají jen ve FJ. Každý kurs nebo stáž se zakončuje zkouškami. Když neuděláte zkoušky, má to přímý vliv na vaše hodnocení, vaší kariéru i na každodenní život na compagnii a na sekci (četě). Nejste tam jediní mlaďasové a pokud ostatní ty zkoušky udělají, začne vám málo pohodlný život. Pak většina kluků volí dezerci..

Každý řádný legoš má svůj carnet/karne-bloček, kam si všechny znalosti zapisuje a nosí ho pořád u sebe. Být profesionálním vojákem neznamená s drsným výrazem střílet jako blázen pánu bohu do oken. Profi voják musí znát a ovládat velmi mnoho věcí a měl by si umět poradit za každé situace. Proto se učíte pořád něco nového, absolvujete nové stáže a zdokonalujete se. Když jste schopní, vnímaví a máte kuráž, prakticky se za celé roky nezastavíte. Čím jste vnímavější a víc toho umíte, tím rychleji přestáváte být hadrem na holi a tím rychleji může stoupat vaše kariéra. Pokud máte nechuť k učení se čemukoliv, bude pro vás armáda peklo..

ZÁKLADNÍ VÝCVIK JE TEN NEJDRSNĚJŠÍ, CO V LEGII ZAŽIJU? CHTĚL BYCH HO PŘEČKAT NA OŠETŘOVNĚ, PAK ZAŽÁDAT CIVIL A DOMA ZE SEBE DĚLAT NEJDRSNĚJŠÍHO ZABIJÁKA…

Jako nováček to tak budete vnímat. Když nebudete dělat banany (průsery), přijde po pár letech stáž CME (stáž na caporala). Tam už se nehraje na mamku a taťku a na možnost žádat civil. To už je opravdový dvouměsíční vojenský výcvik se vším všudy, na který vzpomíná skutečně každý legionář. Protože vám tímto výcvikem končí období velkého hovna a začíná období malého pána. Jestli jste neždímali krev z ponožek během prvních čtyř měsíců v LE, budete ji na této stáži ždímat do dvou týdnů. Jestli vám jako nováčkům dělalo problém učení na farmě, budete se tady učit desetkrát tolik. S několikrát menším množstvím spánku a volna. Co se dneska ubírá na tvrdosti při základním výcviku kvůli médiím a rozmazleným nováčkům, přidává se na CME. A tam už si sakra rozmyslíte, jestli ty roky čekání na další level vaší kariery zahodíte jen kvůli vaší pohodlnosti. Až budete mít 3 a půl roku servisu a caporal s 2 rokama vás pošle vytírat záchody, pochopíte proč.

Dokumentů o základním výcviku z farmy a z Castelu je plný internet. Dokument o stáži CME neuvidíte.

MŮŽU SE STÁT CAPORALEM UŽ BĚHEM PRVNÍHO ROKU SLUŽBY?

Ano. Po letech se opět zavedla funkce s přezdívkou fut-fut. Po základním čtyřměsíčním výcviku se může stát, že někdo z nejlépe umístěných kluků v celkovém hodnocení sekce bude vybrán pro tuto funkci. Ti zůstanou v Castelu a přiřadí se k nově příchozím nováčkům jako „starší kamarádi“ s téměř shodnými pravomocemi jako caporál. Už s osmi měsíci servisu se dneska můžete jako fut-fut dostat na stáž CME. Ale není to žádná výhra. Nepoznáte život na bojové comagnii jako nováčci, přicházíte tam už jako caporalové. Proto se na vás většinou kouká každý včetně velitelů hůř než na nováčka. Ostatní kluci si museli galon zasloužit od píky a po letech dřiny na bojové compagnii. Vy ho máte „jen“ za buzeraci nezkušených kluků v Castelu.

ODKLÁDÁM VSTUP UŽ HODNĚ DLOUHO, PROTOŽE SE SNAŽÍM STÁLE VYHLEDÁVAT NOVÉ PODROBNÉ INFORMACE, ABYCH ZÍSKAL JISTOTU A MĚL VĚTŠÍ ŠANCI NA PŘIJETÍ

Čím víc všechno plánujete a zařizujete, tím menší šanci na přijetí máte. Protože o všem moc přemýšlíte. Ztrácíte koncentraci a motivaci, psychicky vás pak rozhodí každá nečekaná prkotina. Žádnou jistotu nečekejte, nakonec bude stejně hodně věcí úplně jinak než jak jste plánovali a tady se dočetli. Učte se míň spoléhat na zjišťované detaily a víc a líp reagovat na nečekané problémy. Legie byla ve výchově stejná před 50 lety, byla stejná x let nazpátek za nás a je stejná i dneska. Můžete se na ni připravovat třeba dvacet let a stejně nebudete nikdy úplně připravení. Musíte mít velkou dávku trpělivosti a na nic se nespoléhat na 100%. V každé armádě se vyžaduje pružnost ve všech směrech. Kdo nad vším moc přemýšlí a filozofuje a nemá rád časté, nečekané změny, ten zažije v armádě peklo. Armáda má vlastní logiku, která s civilní logikou nemá nic společného. Většina dezertérů nedezertuje z armády kvůli fyzické dřině, ale kvůli psychice – neschopnosti adaptovat se na vojenský systém myšlení.

JAK SE MÁM CHOVAT PŘI VÝBĚRU?

Při výběru se musíte zatraceně snažit. Nemusíte nikomu lézt do zadku, ale musíte ukázat svoje odhodlání stát se členem velké rodiny. Mít pokoru a respekt k délesloužícím. Plnit bez řečí všechny svoje povinnosti. Zároveň se nebát prosadit se. A nebrat všechno smrtelně vážně. Mít nadhled, neztrácet koncentraci kvůli blbostem a blbcům (obojího tam bude plno). Profitujte z každé minuty vašeho pobytu, užívejte si to. Nic horšího než smrt vás v armádě potkat nemůže. Když budete pořád koukat dopředu, neztrácet čas přemýšlením o zbytečnostech a brát věci tak jak přijdou, máte velkou šanci na přijetí i na plnohodnotnou službu… V továrně u pásu od šesti do dvou můžete dělat vždycky. Učit se stále nové věci, jezdit po světě a plnit tam nejrůznější úkoly včetně těch nejnebezpečnějších, učit se zodpovědnosti za zdraví vašich kamarádů i kluků pod vaším velením, to vždycky dělat nemůžete. Ale ta možnost tu je a za mnohem lepších podmínek než vám nabízí kdokoliv v ČR nebo i jinde ve světě.

OD LEGIE ČEKÁM, ŽE MI NAHRADÍ MÁMU, ŽE MI POŘÁD BUDE STÁT ZA ZADKEM A ŘEŠIT ZA MNĚ MOJE PROBLÉMY…

Nečekejte, že vám armáda nahradí mámu. LE používá jedno slovíčko. Slovíčko DEMERDER. Na každou vaši pitomou otázku nebo stížnost usyšíte „tu te demerde!“ nebo „demerde toi!“. Doslova „dostaň/očisti se z tvých vlastních sraček sám“. Kdo to nedokáže, dezertuje. Kdo si zvykne na tenhle „macešskej“ přístup platný pro každou armádu na světě a naučí se sám sobě shodit plíny a utírat si zadek (poradit si sám za každý situace), ten v armádě zůstane.

UDĚLÁ ZE MNĚ LEGIE SUPERMANA? MÁM MALÝHO PINDÍKA, SILNĚJŠÍ KLUCI MĚ MLÁTÍ A JÁ SI CHCI NĚKDE VÝLÉČIT SVOJE KOMPLEXY A PAK VŠEM UKÁZAT!

Žádného supermana z vás Legie nevycvičí. Film je film a realita je realita. Ve skutečnosti z vás nadělá neporazitelného hrdinu armáda. Armáda vám jen nabízí šanci stát se tím neporazitelným hrdinou. Jako vám NHL nabízí možnost stát se slavným a dobře placeným hokejistou. Je to všechno jen na vaší vůli a na vašich psychických a fyzických možnostech. Vaši armádní kariéru můžete skončit dezercí a ukřivděným nadáváním na Legii v hospodě a na netu nebo psaním ubrečených článků a knížek. Můžete ji skončit ve skladu počítáním výstroje nebo děláním pucfleka oficírům. Nebo to můžete dotáhnout do GCP jako Standa Gazdík mezi skupinku nejodhodlanějších a nejkoncentrovanějších kluků. Není to armáda, kdo vám musí řídit budoucnost. Jste to vy. Kdo si neustále na něco stěžuje a svádí pak svoje neúspěchy na ostatní, bude nula nejen v civilu, ale i v armádě. Kdo má vůli a odvahu překonávat hranice možností, nevzdává se a jde odhodlaně za svým cílem, poradí si v civilu i v armádě. Je to všechno jen ve vaší hlavě. Buď na to máte nebo ne. Armáda vám jen pomáhá objevit ve vás tu chuť nevzdávat se. V tom je její největší síla.

CO MI TEDA LEGIE NABÍZÍ?

LE vám nabízí šanci odejít z civilního života, ať už je váš důvod jakýkoliv. Máte šanci začít nový život v prostředí, kde vás a vaší minulost nikdo nezná a zůstat tam až do smrti. Máte šanci získat čisté oblečení, střechu nad hlavou a pravidelné jídlo. Máte šanci zjistit, co ve vás opravdu je, kam až sahají hranice vašich rozumových, fyzických a psychických možností. Máte šanci ukázat, co vydržíte a co dokážete i tváří tvář možné smrti. Máte šanci neskončit jako bezdomovec, kriminálník, zaměstnanec pracující a trávící svůj život ve stejné nekonečné otupující smyčce civilního života. Máte šanci neskončit jako samotář. Máte šanci změnit celý svůj život. Z práce vás můžou vyhodit, jakmile vás nebudou potřebovat nebo zkrachuje vaše firma. Naše armáda nebo policie vám nemusí z důvodu šetření prodloužit smlouvu. LE vám stále nabízí šanci seberealizace, postele a pravidelného jídla až do vaší smrti. Plus možnost podívat se do světa, do oblastí, kam se jako civilista nikdy nepodíváte, získání francouzského občanství (pokud jste se osvědčili) a nějakých peněz na zábavu jako bonus. A už zmíněnou pomoc probudit ve vás chuť nevzdávat se a řešit pružně a samostatně vaše problémy.

JE LEGIE BEZPEČNÝM DOBRODRUŽSTVÍM A BEZPEČNOU MOŽNOSTÍ VÝDĚLKU?

Hodně kluků do LE odchází s představou nesmrtelného válečníka z filmů nebo počítačových her, který neohroženě zabíjí nepřátele, vydělává mraky peněz a kterému se nikdy nic nestane. Až na místě najednou zjišťujou, že peníze vydělat sice můžou a můžou se i chlubit na dovolence kamarádům a slečnám na baru neuvěřitelnými příběhy. Ale že taky můžou hodně rychle na tohle všechno zapomenout a skončit svoje dobrodružství s utrženou nohou, ochrnutým tělem nebo prostřelenou hlavou hned krátce po výcviku (zmrzačit se můžete i při něm). Z dětského snění rychle vystřízliví a přichází dezerce. LE je armáda a ne počítačová hra nebo pohádkový oslíček. Armáda je sice zdroj pravidelného příjmu, ale vaše možnost přežít vše ve zdraví je velmi relativní. V první řadě se smiřte s hodně reálnou možností smrti nebo zmrzačení ZA VŠECH SITUACÍ. Ne až v ostré akci. Pak vám armádní život už tak namáhavý nepřijde. Nejste tam na zájezdu ani na školním výletě, není to film a ani hra, není to trhání jablek v Itálii. Je to realný armádní život.

POTKÁM V LEGII KLUKY, CO JSOU TAM JEN KVŮLI PENĚZŮM, KRIMINÁLNÍKY, PSYCHOPATY, ZLODĚJE, AGRESIVNÍ SADISTY, RASISTY, ÚPLNÉ BLBCE A DALŠÍ VYBRANOU SPOLEČNOST?

Samozřejmě. A budete se učit žít všichni dohromady pod jednou střechou a krýt si navzájem zadky.

NECHÁ MĚ LE UMŘÍT HLADEM A ŽÍZNÍ?

Nejen hladem a žízní. Klidně i kulkou nebo střepinou granátu, šlápnutím na minu, mačetou, utopením… Nemusíte mít strach, výběr je dostatečně rozsáhlý.

NECHCI JÍT NĚKAM NASAZOVAT SVŮJ ŽIVOT, NECHCI MÍT ŽÁDNÉ ZRANĚNÍ, NECHCI POSLOUCHAT ŽÁDNÉ ŘVANÍ, NECHCI SE SPOLÉHAT NA OSTATNÍ. CHCI SI DĚLAT, CO CHCI A MÍT ZA TO SPOUSTY PENĚZ..

Jednoduchá rada. Nelezte do ozbrojených složek a záchranných sborů. Jen pitomec může čekat, že u armády, policie nebo hasičů se mu nic nemůže stát, bude tam brát peníze za nic a všichni se mu budou uhýbat a chodit kolem něj po špičkách.

MÁM ASI MILION STRAŠNĚ DŮLEŽITÝCH OTÁZEK – DOVOLENÁ, VYCHÁZKY, PRANÍ PRÁDLA, VEČERKA, BUDÍČEK, TELEVIZE, JÍDELNÍČEK, ROZPIS SLUŽEB, NÁVŠTĚVNÍ HODINY A KAM MI MAMKA MŮŽE POSÍLAT ŘÍZKY???…

Chlapci, zůstaňte doma u mamky a do konce života vykládejte, že z vás mohl být v Legii generál, kdyby… Nebo se sbalte, vyražte do Francie a nechte se překvapit. Váš odjezd je prvním krokem k překonání vlastní lenosti, nesamostatnosti a strachu z neznámého a neočekávaného. První krok k realizaci důležitých životních rozhodnutí.

Třeba se v následujícím roce dostane do LE pár z vás, co si to přečtete. Splní si svůj sen a budou z nich dobří legionáři a se ctí dokončí svoji službu. Všem odhodlaným držím palce a přeju hodně štěstí. Váš osud je ve vašich rukou…

Karel Hora

komentářů 576

1 Kentys { 08.12.17 at 11.53 }

Je tu někdo, kdo je v Le a odpoví mě prosím na par dotazu?

2 Patrik { 30.08.17 at 14.53 }

Zdravím, je schopný mi někdo říct, alespoň hrubé požadavky na fyzické testy? Kolik a za jaký čas uběhnout, chci mít alespoň základní představu, jestli na to mám a nebo ne.

3 NONAME { 08.08.17 at 10.19 }

Zdravím, 4.9.2017 odlétam chce se někdo přidat? Bylo by fajn mít sebou kámoše. napište mi kdyžtak na email frydryd@gmail.com

4 Tomáš Bartoň { 31.07.17 at 11.19 }

Dobrý den,
Chybí mi důležitá končetina, mohl bych alespoň dělat volavku.
Díky
Tom

5 Andy { 05.06.17 at 6.34 }

11 – napiš sem svůj kontakt. Mám pár věcí, na hromadu koukám stejně. 😉

6 Daniel { 27.05.17 at 16.33 }

Zdravím, 11.7. mi bude 18 let, ale jsem velmi odhodlaný vstoupit do cizinecké legie, byť by to mělo byť až po mých 18tých narozeninách. Email dansvacha@email.cz a tel. 776444511, FB Daniel Švácha. Díky za případné kontaktování mě (Byl by někdo pro jet tam případně se mnou?)