UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

„Na tajné stezce“

Před několika desítkami let jsem zdědil po svém dědečkovi rukopis dětské dobrodružné knížky, která nebyla nikdy vydána. Dědeček byl knihkupec a jako drobný nakladatel vydal a k vydání připravoval několik knížek.

 Dobrodružnou knížku „Na tajné stezce“ nechal napsat kolem roku 1945 jedním panem učitelem, kterému za rukopis zaplatil 25 tisíc tehdejších korun. Následně požádal svého přítele, národního umělce Zdeňka Buriana, aby knihu ilustroval. Ten postupně nakreslil asi dvacet nádherných kreseb, za které dědeček zaplatil předem dohodnutých 35 tisíc starých korun.

Díky nečekané komunistické měnové reformě 1953 mu penízky, našetřené na vytištění knih, vyměnili v přepočtu jedna nová koruna za padesát korun starých, čímž plán vydat tuto knihu definitivně padl z důvodu ztráty financí na to určených. Později dědeček přišel i o podnikatelskou koncesi, protože prostředí komunistického zřízení živnostníkům příliš nefandilo 🙂

No, rukopis psaný ještě psacím strojem, jsem nakonec dostal od dědy ke čtení já, coby malé dítě, se slovy: „Važ si toho, je to asi nejdražší knížka, kterou kdy budeš číst a máš ji jenom ty..“ 🙂

Postupně, jak šel život, se mi složka s rukopisem válela různě po šuplících a krabicích na půdě, byla k ničemu, a vlastně jsem ani nepřemýšlel co s ní. Vydat jsem ji nechtěl, protože dnes jsou k dispozici spousty krásných knih a dětská knížka, psaná archaickým jazykem válečných let by už dnes asi příliš komerčně úspěšná nebyla. Pořád by mi ale bylo líto, hodit rukopis jen tak do koše.

Nakonec jsem tedy udělal co jsem udělal. Text knihy jsem nechal přepsat do elektronické podoby, trochu upravil a vystavím jej pro vás volně přístupný tady na webu. Byl bych velmi šťastný a budu doufat, že se mezi vámi najde třeba aspoň pár jedinců, kteří nasměrují na knížku své děti. Snad je obyčejný, český dobrodružný příběh zaujme, dokážou nad ním strávit pár chvil a udělá jim radost.

Bohužel až na několik ukázek, nemám k dispozici všechny kresby o pana Buriana. Jejich originály skončily v muzeu v Kopřivnici. Jen na konec ještě napíšu, že si absolutně nestěžuji na věci minulé, a krátký příběh rukopisu popisuji jen jako určitou zajímavost, jakým příběhem si mohou knížky procházet. Určitě by nejen mě zajímalo, kolik podobných děl a rukopisů se nedostalo k lidem díky změně politického režimu nebo měnové reformě.

Tak.., snad se aspoň někomu z vás bude rukopis třeba líbit. 🙂

komentáře 3

1 Zbyněk { 28.01.13 at 12.44 }

Těším se už na ni…:-)

2 chOdec { 24.01.13 at 16.50 }

Marku, to je velice zajímavá rodinná historie! Paráda!
Myslím, že je to skvělej nápad, zaujaly mě hlavně ty ilustrace od Buriana..
Díky za zveřejnění.. 😉

3 Mirek { 24.01.13 at 4.40 }

Výborná zpráva Marku, dcera už se těší. Děkuji