UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Korea – hrozba jaderným útokem

Ahoj Marku, nevím jestli se hodí můj dotaz na specnaz ale jaký máš pohled na stupňující se výhružky jaderným útokem na USA?

působí to na mě tak rozpolceně, pokud by dostáli svému tak na ně vlítne USA, EU, RUSKO a udělaj z ních fašírku, nerozumím co jim dává tu jistotu jestli je to jen místní propaganda…

společně s tím info že zásoby MRE jsou ve státech vyprodané atd… zdroj www.zvedavec.org

díky za tvůj názor,

Mirek

Ahoj a díky za dotaz.

V první řadě musím říct, že nejsem žádný politický pozorovatel a mezinárodním vztahům až zas tak nerozumím, nebo spíš moje domněnky v tomto je třeba brát na úrovni tuctového člověka. Ale dovolím si k tomu pár subjektivních pocitů.

 Ohrožení USA.

Podle mě nemá Korea reálně k dispozici zbraň/nosič, schopný dopravit atomovou bombu na území kontinentální USA. Teoreticky ano, ale ta pravděpodobnost je myslím malá a navíc jistě jsou už na všechna umístění korejských raket zaměřeny špionážní satelity, které se budou snažit odhalit přípravy k odpálení takové rakety. Taková příprava by jim zabrala myslím řádově dny a mezi tím už by určitě USA přímo nebo v nějakém zastoupení podnikla preventivní útok na takové zařízení s cílem znemožnit odpálení.

Trochu horší je to se zasažením US cílů jinde ve světe, například v Japonsku. To už by se asi ohlídalo trochu hůř a navíc mají Korejci spoustu raket kratšího doletu schopných takové cíle zasáhnout. Otázka ale taky je , zda mají už i dostatečně malou jadernou bombu, aby se jim vešla do hlavice takové rakety a přečkala v použitelném stavu let k cíli. Podle mě takovou bombu zatím nemají.

 Nejpravděpodobnější cíl.

Pokud by měli Korejci vyřešené všechny technické problémy s výrobou bomby, její miniaturizací jako zbraň pro raketu a rozhodli se ji skutečně použít, tak jako nejpravděpodobnější cíl bych tipoval nějaké město na území „té druhé“ Koree, protože to je z jejich pohledu největší konkurent a ohrožení. Jak vojensky, tak politicky a demograficky.

 Legitimita výhrůžek.

Je otázkou jestli vůbec takové výhrůžky myslí vážně a kterým uším jsou vlastně určeny. Ono velmi často takové volání do světa je určeno spíš uším uvnitř vlastního politického systému, vlastnímu obyvatelstvu a často vlastní politické opozici. Ono se těžko chápe, co by to mohlo komu přinést za politické body, ale mentalita totalitních politiků a celých režimů je o dost jiná než jak jsme na ni zvyklí my v relativně fungujících demokraciích. Může se jednat daleko víc o vnitřní politický boj, než si my venku vůbec uvědomujeme.

A navíc, spousta z nás, kdo prošli nějakou tou rvačkou, tak asi víme, že kdo nejvíc ječí a vyhrožuje, tomu se do opravdového střetu až zas tak moc nechce. Snaží se hlavně zastrašit a pokud možno odejít bez ztráty ega. Pokud dojde k bitce, tak daleko častěji proto, že k tomu situace vyeskalovala než kvůli tomu, že ten kdo vyhrožoval se skutečně bít chtěl. Kdo touží po střetu, po rvačce, tak na protivníka nastoupí okamžitě a s maximálním nasazením všech svých sil. Nepoužívá moc řeči a zastrašování, protože ví že střet chce a řeči ho jen zdržují.

A přesně takhle je to často i ve válkách a bojových konfliktech. Kdo moc vyhrožuje, ukazuje často „pod čarou“, že se chce na něčem dohodnout nebo získat nějakou taktickou výhodu. Nejde mu o sebezničující střet.

Zasažení USA jadernou zbraní.

I kdyby jsem se pletl, do USA by doletěla korejská raketa a třeba na Manhatanu by explodovala atomová bomba. Tak co se stane, co se pro svět mění?? Když to řeknu sprostě, tak v zásadě nic. Sice zemřou stovky tisíc lidí v tom lokálním místě, což je hrozné a tragické, ale svět se kvůli tomu nezastaví. Bude to mít ekonomické dopady na kurz dolaru, ale do půl roku se svět z takové situace zase otřepe a vše bude fungovat dál.

Možná, že to dokonce posílí fungování „světového ekonomického řádu“ lidé budou solidární, dovolí svým vládám aby je připravili o další část svobody v rámci boji proti terorismu, budou tolerovat zase trochu vyšší daně, atd.

Ale v globále to vyvolá zase nějakou místní válku/války a USA dostanou důvod přerovnat politické a vojenské sily v oblasti korejského poloostrova a dost možná že i jinde ve větě. Války se přelévají jedna do druhé a válčí se tam, kde je možnost získat zdroje, ne nutně jen tam kde sídlí potenciální nebezpečí.

 Pravděpodobnost použití jaderné zbraně a jeho následky.

Kolik mohou mít Korejci funkčních atomových bomb? Jednu? Spíš tak dvě, tři. Kdyby tři atomové bomby vybuchly kdekoliv na světě (pokud teda netrefí jaderné elektrárny, což ale jejich raketa nedokáže), tak pro svět to až zase takové riziko nepředstavuje. Samozřejmě zasažená místa budou neobyvatelná a lidi mrtví, což je strašné. Lidské životy sice vrátit nejdou, ale místo zasažené výbuchem a radioaktivním spadem lze komfortně očistit, sutiny odvézt a hlínu odtěžit v řádu několika měsíců až dvou let. Stálo by to moc peněz, ale peníze se dají natisknout, „vyrobit“ úvěry a půjčky, nebo jednorázově „zdanit“ vklady obyvatel…peníze prostě udělat jdou, v tom není problém.

 A co by to znamenalo pro nás, pro Česko? Kromě ekonomických turbulencí nic moc. Nízká zdravotní rizika. Není to tak dávno, co atomové bomby „bouchaly“ v některých místech relativně běžně a zvýšení záření nebo radioaktivního spadu je naprosto přijatelné riziko, se kterým se dá žít. Daleko víc radioaktivního materiálu dostane do atmosféry vážnější nehoda jaderné elektrárny než výbuch A bomby, protože její exploze bude přece jen místní záležitost ze které globální problém udělají až média…

 A závěrem je potřeba říct, že na světě je tolik atomových zbraní a tolik radioaktivního materiálu, že je jen otázkou času, kdy taková zbraň někde vybuchne a způsobí místně velké škody. Je to jen otázka času a pravděpodobnost se rovná téměř jistotě. Čím dříve si na takové riziko zvykneme a naučíme se s ním mentálně pracovat, tím snadněji se každému z nás bude žít. Nemá cenu se nechávat ochromovat strachem z něčeho, co je téměř nevyhnutelné. Je třeba to přijmout a určit si alespoň rámcový plán, jak se potom zachováme. je třeba vycházet z toho, že po prvotním šoku emoce zase opadnou, vše se vyřeší a život půjde zase dál.

 Aspoň takhle celou situaci vnímám já, ale znovu říkám, je to názor mě jako v podstatě politického laika. Takže budu moc rád za každou reakci, každý komentář vás čtenářů, kterým mé odhady zpřesníte nebo upravíte.

Marek Chlíbek – Dago

komentářů 5

1 ... { 27.03.13 at 9.43 }

27.3.2013:
Severokorejská armáda v úterý varovala, že její raketové a dělostřelecké jednotky jsou v nejvyšší bojové pohotovosti, údajně připraveny zasáhnout kontinentální USA, Havaj a základnu na Guamu. Jde o poslední z řady vojenských hrozeb adresovaných Jižní Koreji a Spojeným státům po schválení sankcí postihujících severokorejský raketový program a dovoz luxusního zboží do země.

Oznámení přišlo v okamžiku, kdy si Jihokorejci připomínají třetí výročí potopení válečné lodi, při němž zemřelo 46 námořníků. Soul tvrdí, že plavidlo zasáhlo severokorejské torpédo, zatímco Pchjongjang tvrdí, že s událostí neměl nic společného.

Soul v úterý prohlásil, že nezaznamenal žádnou podezřelou vojenskou aktivitu a jeho představitelé analyzují varování ze severu. Analytici tvrdí, že přímý útok je extrémně nepravděpodobný, zejména během společných americko-jihokorejských manévrů, které skončí až 30. dubna. Panují ovšem jisté obavy ohledně možné provokace po tomto datu.

Po schválení mezinárodních sankcí za jaderný test z 12. února KLDR pohrozila jaderným útokem na USA a proměnou Soulu v „ohnivé moře“. Navzdory tomu zahraniční analytici nevěří, že sever zvládnul technologii miniaturizace jaderných hlavic, která by mu umožnila umístit jadernou nálož na jeho rakety dlouhého doletu.

http://world.time.com/2013/03/26/n-korea-puts-artillery-forces-at-top-combat-posture/

2 ... { 26.03.13 at 12.53 }

Já třeba pochubuju, že by k naplnění této hrozby ze strany KLDR skutečně došlo a to jen vzhledem k jejich smyslu pro ty tragikomické teatrální výstupy. Nicméně už si docela koledují. Jak se říká… „tak dlouho se chodí s atomovkou pro jídlo, až se ucho utrhne…“ aby se potom nedivili až se jim to zvrtne a každopádně je mi těch obyčejných severokorejců líto…

3 Clansman { 20.03.13 at 0.41 }

Sorry, za chyby v predošlom texte. Nie „zberbu“, ale „zbierku“ a nie hrozbu nukleárnym „cieľom“ ale útokom. Písal som v zhone. 🙂

4 Clansman { 20.03.13 at 0.39 }

Severná Kórea má nového vodcu. Mladého, nijako extra skúseného. Hlavne však jej režim nemožno vnímať ako jednoliaty celok, ale ako zberbu súdruhov, z ktorých mnohí chcú využiť situáciu po nástupe mladého vodcu na forsírovanie vlastných záujmov. V danej situácii preto treba chápať vyhrážanie sa nukleárnym cieľom iba ako prostriedok zvyšovania popularity vodcu medzi ľudom a zároveň ako prostriedok upevňovania si moci vo vnútri politických štruktúr štátu. Severná Kórea má možno ten najúchylnejší režim na svete a aj keď vyššie IQ určite nepatrí medzi kvalifikačné predpoklady tamojších vysoko postavených súdruhov, aj oni veľmi dobre vedia, že použitie nukleárnej zbrane by znamenalo koniec ich režimu a možno aj samotnej KĽDR. To však neznamená, že kórejský nukleárny program by nepredstavoval globálnu hrozbu. Treba mať totiž na pamäti kšefty s Iránom, koketériu s niektorými ďalšími diktatúrami a nakoniec aj predpokladané, resp. predpokladateľné kontakty tajných služieb KĽDR s teroristickými organizáciami.

5 m. { 10.03.13 at 5.11 }

Díky za odpověď. Mám právě podobný názor. Také to na mne působí jako místní „honění trika“ a neustálé připomínání jak je jejich režim silný a jak se ho mají jeho vlastní lidé bát. S tím útokem to je relativní. Když se člověk podívá na historii tak on stačí jeden blbec a světová válka jede na plný kule.

S tou ekonomikou stačí lidem říkat, že je krize a ekonomika se zhroutí i bez bomby takže uvidíme kdo tím co sleduje.

Tak zdar a sílu všem!