UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Trvanlivá potravinová dávka NRG-5 (Emergency Food Ration)

Do nabídky svého armyshopu jsem zařadil i tuto vychytávku vhodnou pro budování dlouhodobých zásob:

Trvanlivá potravinová dávka pro extrémní a nouzové situace – NRG-5

NRG-5 nouzové potravinové dávky jsou vyvinuty pro použití v záchranných operacích během přírodních nebo člověkem způsobených katastrof, pro havarijní připravenosti a jako doplněk kaloricky chudé stravy. Jedna stravní dávka váží 500g, obal má podobu papírové krabičky o rozměru 140x80x60mm, uvnitř je samotné jídlo vakuově zabalené ve velmi odolné laminované fólii. Samotná strava má podobu dehydrovaných sušenek vyrobených čistě z obilnin, rostlinného tuku a sacharidů – proto jsou vhodné i vegetariány, jsou lehce stravitelné a nezatěžují trávení obsahem živočišných nebo chemických látek.

 Díky robustnímu hermetickému obalu je zaručená dlouhá skladovatelnost i v extrémní

ch tepelných výkyvech ohrožujících běžné potraviny (mráz, vyšší letní atmosférické teploty). Možno sníst okamžitě po rozbalení bez nutnosti jakékoliv další přípravy nebo je možné obsah použít s vodou například k přípravě rychlé a výživné kaše.

Minimální trvanlivost 10 let (deset let!) od data výroby tuto speciální potravinu předurčuje také jako dlouhodobou zásobu pro případ válečných nebo katastrofických událostí. Kalorický obsah 9600kJ/2300kcal plně dostačuje jako kompletní výživa pro jednoho dospělého člověka na jeden den.

Výrobce je německá firma MSI GmbH, která je evropským leaderem ve vývoji a prodeji potravin pro speciální nouzové použití a (na rozdíl od jiných firem, které to osobě pouze rády tvrdí jako marketingový tah) skutečně dodává své výrobky například Červenému kříži pro použití a distribuci v extrémních podmínkách.

Složení: pražené obiloviny (pšenice), rostlinný tuk, cukr, rostlinný protein, slad, vitamíny, minerály.Nutriční hodnoty: Proteiny 14,5%, Tuky 17%, Sacharidy 60,2%, Přidané vitamíny a minerály,  Energetická hodnota 9600kJ/2300kcal

Potravina není vhodná pro alergiky citlivé na některou složku výrobku. Obsahuje lepek. Neobsahuje živočišné složky.

  Po konzervovaném chlebu je to druhá věc, která mě zaujala natolik, že myslím má cenu ji nabízet.

Marek Chlíbek – Dago

„Procházel jsem nákupním centrem a koukal po lidech.. Jako dítě si pamatuji, že tetování míval jen ten, kdo v životě prožil hodně zlého, ať už vlastní vinou nebo cizí nespravedlností. Dnes je to zejména krásná móda.

Také trika Everlast nosili jen borci, co by si je násilím nikdy nenechali vzít. Dnes je „Everlasťáků“ všude plno a mnohým z očí kouká spíše slovo Image než Sport. Všechno se vyvíjí a asi je všechno přesně tak jak má v tuto chvíli být. Docela mě ale těší, že opět přichází doba, kdy bude zase možné věřit pouze jizvám..“

* * * * *

A přidávám ještě reakci čtenáře, kterou mi zaslal po zveřejnění tohoto článku:

Ahoj Marku,

dnes jsem četl nové články a pokud chceš můžeš třeba článek doplnit o tenhle chléb (viz. příloha) Narazil jsem na něj úplně náhodou v Bille když jsem si balil předloni věci na delší trek a hledal jsem nějaký chleba co by vydržel. Balený je sice v celofánu ale uvnitř je ještě uložený v silném igelitu. Běžně (záleží jak stará šarže se prodává) mám chleba s trvanlivostí od jednoho až dvou let za cenu 35kč za 500g, navíc neobsahuje žádné konzervační látky atd…

51% žitné celozrnné obilí, přírodní kvásek, voda, 5% slunečnicová semínka. Je nakrájený na plátky, je chuťově výborný a dva plátky zasytí na dlouho dobu  vyzkoušeno a za tu cenu mohu pro vytvoření prvotní zásoby jen doporučit.

třeba to zaujme

Měj se, Mirek

komentáře 3

1 PARAGUNS { 14.05.13 at 8.26 }

Presne tak Dago B-) .

Bacha ale na ‚predavkovani‘ pri dlouhodobem vyuzivani teto vychytavky, me se to stalo a pul roku sem se na slane tycinky nemohl ani podivat 🙂 .
Stara klasika, vseho moc skodi .

2 Marek Chlíbek { 12.05.13 at 7.41 }

To je hodně dobrá vychytávka. Jsou lehčí než chleba a pokud jsou v suchu tak neplesniví. Kromě přímé spotřeby se dají super využít i jako základ do mnoha jídel na zahuštění jako jsou různé polévky a kaše typu „co les dal“. Stačí je podrtit mezi dlaněmi na hrubší strouhanku a vmíchat je do povařeného „špenátu“ z listů jedlých rostlin a ze vzniklého těsta uplácat placky. Ty pak upéct na plotně polních kamínek nebo jen na horkém kameni. Po jednostranné stravě to může být vítaná změna.

3 PARAGUNS { 10.05.13 at 7.54 }

Obcas venku pouzivam misto peciva klasicke dlouhe solene hospodske tycinky (kdysi za 1,50 Kcs, dnesni cenu neznam, mivam je gratis). Nalamu si velikost dle potreb, nebo si je rozdrolim, diky tomu usetrim misto, nebo si toho vezmu vic (dle situace). Hodi se k jakemukoliv jidlu a bez problemu vydrzi rok. Sul z nich muzes bud oddelat, nebo jinak vyuzit.