UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Přežití v přírodě 2 – Nůž a jeho využití

Zde je slíbené pokračování mého článku. Bude se týkat nože a jeho využití. Nůž je nástroj bez kterého by možná zaniklo lidstvo. Byl využíván již v pravěkých dobách.

Nůž a jeho využití

Dá se použít k práci, obraně i útoku. My se budeme zabývat pouze jeho pracovním využitím. To je pro přežití nejdůležitější. Boj s nožem to už je jiná věc. Jestli chcete informace o tomto využití dají se sehnat v různých knihách nebo na internetu.

1.Výběr nože:

a)  nehleďte na cenu nebo značku  (ukázka nabídky různých nožů)

b)  velikost nože (osobně bych doporučoval malý „zavírák“ a velký pevný nůž)

c)  kvalita použité oceli (nejlepší je kovaný nůž, tvrdost 56 – 60 HRC)

d)  nůž vám musí vyhovovat po ergonomické stránce

2. Nůž musí být velmi ostrý! Tak, že bez problémů rozřízne list papíru (Obr.1). Pokud si zakoupíte kvalitní nůž, jeho čepel není příliš ostrá, dejte si ho nabrousit (k dobrému brusiči).

obrázek 1

Tvar vlastního ostří se nesmí podobat písmenu V, ale měl by připomínat dva přiložené válce většího průměru při pohledu z čela. Takto nabroušený  nůž dobře proniká řezaným materiálem,vám usnadní práci (méně se nadřete) a pokud se pořežete, zranění se lépe hojí.

3. Praktické využití:

Nůž můžeme používat téměř na všechny činnosti které jsou potřeba k přežití. Od lovu a stahování zvěře po opravy výstroje, přípravy ohně a pokud není nůž černěný můžeme s ním signalizovat jako se zrcátkem. Nyní se dostaneme k tomu proč mít s sebou dva nože. Když jeden ztratíme, zůstane druhý. Na různé práce se hodí jinak velký nůž. Na stahování zvěře malý. Na hrubou práci nebo na práci v mrazu pod –7 stupňů velký (Obr.2). Malý nůž se hrubou prací ničí a při práci v rukavicích se nedá otevřít a špatně se drží – zvýšená možnost zranění nebo jeho ztráty (Obr.3). Když už na to dojde, velký nůž se dá použít lépe jako zbraň. Dá se sním sekat a štípat dřevo. To se může taky hodit když není po ruce sekyrka, či pilka (Obr.4). Tu je ovšem dobře také mít s sebou pro usnadnění práce se dřevem (zpracování dřevního odpadu po těžbě, štípání špalků atd.). V každém případě je lepší mít více nástrojů, než ničit jeden všemi úkony. Hlavně těmi na které není daný nástroj určený.

obrázek 2.

obrázek 3.


obrázek 4.

4. Ostření nože:

Nůž ostříme pomocí brusného kamene. Pod úhlem 20 – 30 stupňů přejíždíme ostřím nože po kameni proti směru ostří (Obr.5). Na každé straně počítáme přejetí, aby bylo ostří rovnoměrné. V  polních podmínkách se dá nouzově využít vhodně tvarovaný obyčejný kámen, který najdete v lese…


 

obrázek 5.

5.Bezpečná práce s nožem:

V první řadě si rozmyslete co vlastně jdete dělat. Nikam nespěchejte. Nikdy neřežeme proti sobě (Obr.6)! Řez nože musí směřovat vždy od částí těla (Obr.7). Tím předejdeme zbytečným dokonce i smrtelným nehodám! Zkuste si činnost nejprve doma nanečisto, popřípadě si pohovořte o věci s někým kdo se vyzná v dané problematice.

obrázek 6.


obrázek 7.

6. První pomoc při zranění nožem :

Z této oblasti mám bohaté zkušenosti odzkoušené zejména na vlastním těle. Několikrát jsem byl zbrklý a způsobil jsem si zranění. Jako varování uvedu pár případů. Stalo se mi například to, že při přípravě trojnožky na ohniště jsem si zařízl nůž do levého ukazováčku. A to tak, že se zarazil až do kosti. Bylo to docela bolestivé. Zranění začalo okamžitě krvácet. Musel jsem si poškodit nějakou žílu, protože krvácení jsem zastavil až po patnácti minutách. Ale protože jsem zachoval klid, tak jsem  zranění ošetřil a dnes na jmenovaném místě mám jen jizvu (Obr.8).

Druhý případ je zase z jiného soudku. Při štípání dřeva jsem si nedal pozor a rozsekl jsem si botu. Řeknete si nic se nestalo, jen si rozsekl botu, žádná krev neteče. Musíte vzít ale v potaz jednu věc. Bylo půl metrů sněhu a mínus sedm stupňů. Čekala mně noc v lese a druhý den padesát km pochodu lesem a hlavně sněhem. Řeknu vám, že jsem měl co dělat abych neměl omrzliny. Určitě se tím poučte a vyvarujte se podobným hloupostem, jaké jsem si natropil já.

obrázek 8.

a) lehké pořezání – zranění, které málo krvácí vydezinfikujeme přípravkem, který by jste měli mít ve své taktické vestě. Zavážeme obvazem, nebo necháme zaschnout na vzduchu. Jde o to na jaké části těla se zranění nachází.

b) těžší pořezání – jedná se o hlubší, více krvácející zranění. Chvíli necháme z rány odtékat krev. Ta odplaví nečistoty a ránu nemusíme dezinfikovat. Poté ránu zafixujeme obvazem. Pokud krvácení pokračuje, rána se musí převazovat. Po zacelení rány se obvaz sundává, aby rána nezmokvala. Část těla se nezatěžuje a případná kontrola u lékaře není na závadu. V případě komplikací je nezbytná.Pokročilejší a trénovanější člověk si samozřejmě ví rady i v případě komplikací (třeba zánět).

c) poškození tepny – tepenné krvácení je velmi nebezpečné. Pokud se jedná o ruku přikládá se tlakový obvaz a organisnus nezatěžujeme a snažíme se zajistit přepravu k lékaři. Při ztrátě většího množství krve hrozí smrt. Pokud se jedná o stehenní nebo jinou velkou tepnu musí se okamžitě přivolat lékařská pomoc. Pokud to není možné tak téměř není šance přežít. Vykrvácet můžete během několika desítek vteřin a následně zemřete. Každopádně jsou s tímto typem zranění velké problémy a když jste daleko od civilizace bez komunikačních prostředků tak umíráte na vykrvácení.

Ale nezapomeňte na jednu věc NIKDY, ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ SE NEVZDÁVEJTE !
Martin Nedvěd ml.


 MartinNedved@email.cz= = = = =


Pokud se i vy ostatní chcete podělit se svými postřehy a zkušenostmi, určitě neváhejte poslat nám svůj článek. Rádi jej také zveřejníme a přispějeme tak k předávání vzájemných zkušeností. Mail: chlibek@specnaz.czkomentáře 3

1 PARAGUNS { 25.05.13 at 18.36 }

Slabe? Naopak v jednoduchosti je sila i krasa a vseho moc skodi! Vse podstatne tu je napsano.
Jen tak mimochodem Dago: Jizvy krasli muze 😉

2 Jkerry { 03.09.12 at 8.43 }

Jo souhlas. slabé. Hlavně část o výbrusu nože. Každý výbrus nože má své použití a nůž na sekání dřeva rozhodně s důtým výbrusem nepřežije moc dlouho

3 dan kabrt { 09.02.11 at 16.11 }

strasne slabi