UPOZORNĚNÍ: Stránky obsahují militantní, drastické
a potenciálně psychicky nebezpečné informace.
Může-li vás to jakkoliv poškodit, tyto stránky opusťte!!

Video-návod: Uzel zachránce a uzel zabiják

Videoklip popisující jeden z nejdůležitějších uzlů, který je používán při horolezectví, záchranářských pracech, při ošetřování ran, na lodích, ale i při všeobecné práci s lany a provazy. Názorně vysvětluje jeho spolehlivé vlastnosti, ale i relativně jednoduchý způsob jak se tento uzel z neznalosti nebo zlého úmyslu může stát rychlým zabijákem. Délka cca šest a půl minuty.

=  =  =  =  =

Každý muž by měl v životě spáchat několik opravdu zlých skutků. Zřejmě je to daň za získání budoucí dovednosti v rozlišování dobra a zla. Poslouží-li spáchané zlo nakonec k ujasnění morálních hodnot a vlastnímu duševnímu růstu, příroda člověka za jeho jednání neodsoudí. Ostatní lidé však vždy ano…

Marek Chlíbek – Dago

komentářů 5

1 PARAGUNS { 07.05.13 at 16.31 }

Většinou se ambulanční a podobné uzle zakončují rybářským uzlem, právě kvůli bezpečnosti, ale jinak poučné.
Zvuk mám jenom mono, ale to je asi díky té HF soupravě

2 Jarek { 15.01.13 at 2.55 }

Ten uzel „zabiják“ (s konci provazu na různých stranách) nemusí být vždycky úplně na škodu. Jde dobře použít tam, kde naopak potřebuju, aby se provaz při větším zatížení rozvázal. Tím myslím např. nošení nějaké věci na krku. V jiném videu, které se týkalo kapsle KPZ, Marek dobře poukazoval na nebezpečí nošení věcí na krku na pevné šňůře. Jako pojistku tam použil plastovou spojku. Jinak lze použít cokoliv, co bezpečně unese danou věc a v případě zachycení se přetrhne dřív než vás to zraní nebo zabije. Pro tenhle účel se dá dobře použít i spojení konců šňůry pomocí varianty uzel „zabiják“. Sám od sebe se nerozváže a při silnějším zatažení prokluzuje až se rozváže úplně. Tohle jsem si samozřejmě nejdřív několikrát vyzkoušel, na 3mm padákové šňůře funguje dobře, na jiných šňůrách a provázcích je vždycky třeba zkusit, jak velká síla je nutná k rozvázání. V případě padákové šňůry je tu ale jedna malá avšak velmi nebezpečná drobnost a tou je její zakončení. S volným uřezaným koncem šňůry nebyl žádný problém. Volný konec se ale rychle třepí a obyčejně se to řeší jeho zatavením nad ohněm. Na konci pak vznikne tvrdé zakončení. Při zatažení za šňůru uzel „zabiják“ sice prokluzuje, ale na koncích se pevně stáhne kolem tvrdého zakončení a zasekne se. Drží tak pevně, že se na tom dá snadno i uškrtit. Pevné zatavené zakončení šňůry přitom nebylo nijak zbytečně velké, na obou koncích nepřesahoval průměr pevné části 3mm, což byl průměr použité padákové šňůry.

3 Hujer { 17.01.12 at 17.01 }

Dobré video, poučné.
Uzle jsou docela věda a je třeba je trénovat, uvědomil jsem si to, když jsem se bez předchozího nácviku uzlů vydal na horolezecký kurs, a byl tam bez praxe v uzlování docela nemožnej a zbytečně ztrácel spoustu svého času a zdržoval ostatní.
Je také trapné, když někdo neovládá ani katovskou smyčku a neodborně se oběsí na nějakém podivném výtvoru, jako se to bohužel stalo před lety v naší rodině.
Pokud už člověk přivede svůj život do těchto smutných konců, tak by si alespoň posledním činem neměl udělat ostudu.

4 los buritos { 14.07.11 at 18.22 }

pane Mareku, vy nikdy človeka neznudíte

5 Tomáš Bárdy { 14.07.11 at 18.17 }

marek, nepočul som celkom dobre, kde sa to používa?